Oglasili se kameradi: Evo šta Rusi pričaju o izborima u Srbiji
Skoro svi ruski mediji ocenjuju da rezultat, koji je koalicija oko Srpske napredne stranke i premijera Aleksandra Vučića ostvarila na izborima u Srbiji, pokazuje da su se birači opredelili ka Evropskoj uniji, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).
Pojedini mediji ocenjuju da Vučića očekuju ozbiljne prepreke u nastojanju da zemlju dovede do članstva u EU.
Pročitajte još:
* Kako je "četnik" zavoleo NATO
S druge strane, ruska štampa ukazuje na povratak u parlamenat nacionalističkih partija koje se protive članstvu Srbije u EU i zalažu se za tešnje veze sa Rusijom, te se velika pažnja posvećuje rezultatu Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja.
Niko u Moskvi ne prognozira prekid pregovora Beograda sa EU, ali smatra da će prisustvo radikala, Demokratske stranke Srbije i pokreta Dveri u parlamentu imati određeni uticaj na rasprave o spoljnopolitičkoj strategiji zemlje i održavanju prijateljskih odnosa sa Rusijom, navode ruski mediji.
- Tako da to su promene koje odgovaraju zvaničnoj Moskvi. Malo je verovatno da će doći do usvajanja nekih antiruskih odluka i preduzimanja sličnih koraka, s obzirom na jačanje pozicija stranaka koje se čvrsto protive članstvu u NATO-u i zalažu za približavanje Rusiji - ocenjuju u Moskvi.
Desnica nezadovoljna Vučićem
Jedan deo medija u Rusiji objašnjava jačanje desnice nezadovoljstvom birača proevropskom politikom srpskog premijera, ali gotovo da nema ozbiljnije analize političke, društvene i ekonomske situacije u Srbiji.
Liberalni moskovski list "Komersant" navodi da se SNS zalaže za ubrzanu integraciju u EU uz očuvanje partnerskih odnosa sa Rusijom, ali da će Beogradu biti teško da održi ravnotežu u spoljnoj politici.
Komersant ocenjuje da se, u tom smislu, predsednički izbori 2017. godine mogu smatrati testom za definiciju odnosa između Beograda, EU i Rusije.
"Vučićev cilj je bio da dobije apsolutnu većinu, kako bi bez prepreka sprovodio reforme na putu Srbije u EU. Ali, novi parlament će biti mnogo manje prikladan za srpskog lidera. SRS i DSS-Dveri se zalažu za povratak Kosova, prekid pregovora sa EU i preorijentaciju na Rusiju. Proevropski kurs premijera će se suočiti sa ozbiljnim opstrukcijom", navodi "Komersant".
Taj list ocenjuje kao "problematičan odnos" srpskog premijera i predsednika Tomislava Nikolića koji je, kako ističe, poznat po više proruskom stavu, što čini ravnotežu odnosa Srbije prema EU i Rusije vrlo nestabilnom.
"Komersant" smatra malo realnom opciju "članstvo u EU, ali bez NATO-a i istovremeno poseban odnos s Rusijom".
Nema resursa za dijalog sa Beogradom
Član Centralne izborne komisije Ruske Federacije Vasilij Lihačov rekao je za moskovski list "Argumenti i činjenice" da su Amerikanci stvorili ideološke mreže i izvršili ozbiljni uticaj na rad medija u Srbiji.
Prema njegovim rečima, od Amerikanaca su najaktivnije plaćene nevladine organizacije, uključujući i one koje su pod pokroviteljstvom Nemačke, Francuske i drugih zemalja EU.
- U tom kontekstu rusku diplomatiju očekuje revizija naših aktivnosti u ovoj oblasti. Mi još ovde nemamo dovoljno resursa za jačanje dijaloga između Beograda i Moskve - rekao je Lihačov.
Ni državni ruski mediji ne sumnjaju da će Srbija nastaviti svoj put ka Evropskoj uniji, ali ih najviše zanimaju budući odnosi Srbije sa Rusijom.
Srbi žele na sve stolice
Državna agencija "RIA Novosti" pored velikog broja informacija objavila je komentar Ministarstva spoljnih poslova Rusije sa akcentom da Moskva računa na "kontinuitet" srpske politike.
To ministarstvo smatra da su rezultati izbora pokazali podršku većine birača sadašnjoj politici vlade, u kojoj "posebno mesto zauzima jačanje strateškog partnerstva sa Ruskom Federacijom".
Mediji na različite načine ocenjuju saradnju Srbije i Rusije, a internet portal "Ruskog Saveta za međunarodna pitanja" navodi da se teško može očekivati intenziviranja bilateralne saradnje, te da će ona verovatno ostati na pređašnjem nivou.
"Saradnja Srbije sa Rusijom je bila značajnija u vreme kada je na vlasti u Srbiji bio Boris Tadić, nego kada je na vlast došao Aleksandar Vučić. Zato od Vučićevih reči o bratstvu između Rusije i Srbije u praksi ne treba očekivati mnogo", stoji u komentaru "Ruskog Saveta za međunarodna pitanja".
List "Izvestija" smatra da Srbi pokušavaju da sede na dve stolice, odnosno ne žele u NATO i veoma žele u EU.
RSE konstatuje da ruska štampa, za sada, ne očekuje veće promene odnosa na relaciji Beograd - Moskva.
- Za razliku od zapadnih medija, ruske novine ne doživljavaju jačanje pozicija nacionalističkh partija kao rizik vezan za porast ukupnog nacionalizma na Balkanu i kao pretnju njegovoj stabilnosti. U Moskvi to posmatraju, uglavnom, kroz prizmu održavanja ravnoteže u srpskoj spoljnoj politici i jačanja pozicija same Rusije na Balkanu - zaključuje RSE.