Zašto Amere brinu indijske rakete-nosači?!
Uspesi Indije u oblasti kosmičkih tehnologija izazivaju zabrinutost američkih privatnih kompanija koje strahuju da će ih jeftine indijske rakete-nosači potisnuti s tržišta.
Posebno je popularna indijska raketa-nosač PSLV, pomoću nje je lansirano 40 satelita za 19 zemalja. Prva četiri američka satelita PSLV je lansirala u orbitu 2015. godine, a u naredne dve godine planirano je da se lansira još 12.
Privatne američke aerokosmičke kompanije govore o tome da indijske rakete-nosače subvencioniše država, zbog čega imaju nepravednu prednost.
- Strahovanja zbog korišćenja indijskih nosača raketa ne tiču se toliko prenošenja strateški važnih tehnologija prijateljskoj demokratskoj zemlji, koliko činjenice da je stepen subvencionisanja indijskih raketa takav da drugi učesnici tržišta mogu da budu istisnuti tako niskim cenama - izjavio je izvršni direktor "Spejs fondejšen" Eliot Pulhem.
- Naša federacija istupa protiv pomoći inostranim proizvođačima nosača raketa koje subvencioniše vlada, uključujući Indijsku organizaciju za kosmička istraživanja. Mi smo protiv njihovog prisustva na tržištu pored američkih kompanijama - naglasio je predsednik Federacije za komercijalne kosmičke letove Erik Stolmer.
Indijske rakete-nosači četiri puta su jeftinije od svojih američkih pandana. Pored toga, u SAD se sateliti proizvode brže nego što američke kompanije mogu da ih lansiraju.
Politikolog Šriram Čaulija izjavio je u intervjuu za RT da će prekid saradnje s Indijom u ovoj sferi Americi doneti samo gubitke. - Mogućnosti Indije rastu. Negativne protekcionističke tendencije SAD nas neće zaustaviti. Oni će biti na gubitku ako prekinu saradnju s Indijom: količina američkih satelita prevazilazi mogućnosti njihovog lansiranja - izjavio je Čaulija.