Šta ruske specijalne snage rade u Siriji?
Rusija je navela da je ključni element u osvajanju Palmire u martu 2016. godine bilo prisustvo komandosa grupe Specnaz u sirijskoj vojsci.
Kao što je i očekivano, snage Specnaz su organizovale vazdušne napade ruskih bombardera i slale helikoptere, ali i koristile svoje izviđačke veštine da otkriju položaje ISIS-a i usmere sirijsku vojsku i vazdušne snage.
Jedna vest koja je dospela u širu javnost jeste izveštaj o članu Specnaza kojeg su okružili teroristi ISIS-a i koji je herojski organizovao vazdušni napad na svoj položaj.
Specnaz "peniciilin" za džihadiste
Kao što je bio slučaj u Avganistanu osamdesetih godina i Čečeniji devedesetih godina, snage Specnaza su najveći neprijatelji fanatičnih islamskih ratnika. Jedina stvar koja je drugačija jeste da se snage Specnaca u Siriji nisu koristile za racije.
Kao i njihove zapadnjačke kolege, ruske specijalne snage se obučavaju za izviđačke misije, pružanje bezvednosti za važne ljude i opremu, ali i za sprovođenje racija.
Međutim, u Siriji racije nisu sprovođene zato što je Rusija htela da izbegne gubitak ljudi.
Ruske Specnaz snage se u Siriji zvanično nalaze od oktobra 2015. godine, a nezvanično i godinu dana više. Rusija nije mnogo detaljisala o tome šta Specnaz snage rade u Siriji.
Ove snage su prvobitno poslate kako bi obučavale svoje sirijske kolege da se izbore sa liderima ISIS-a. Naravno, svi rezultati su ostali u tajnosti, što je karakteristično za tajne komando operacije.
Samo najbolji mogu u Specnaz
Razlika između Specnaza i američkih specijalnih snaga je to što su zapadnjački komandosi uglavnom dobrovoljački karijeristi dok ruske specijalne snage čine pažljivo odabrani vojnici koji su se dobrovoljno prijavili za to.
U Čečeniji je stradalo po 10% Specnaz snaga u svakom talasu. Međutim, treba da se uzme u obzir da su iste te snage, kojih je bilo oko par stotina, usmrtile oko 80% čečenskih terorista.
Specnaz snage u Čečeniji i Ukrajini su uglavnom prikupljale informacije o pobunjenicima i otkrivale njihove kampove i pravce kretanja. Prave napade su sprovodili artiljerija i bombarderi.
Kada se Specnaz snage suoče sa pobunjeničkim jedinicama, oni uvek ubedljivo pobede. Interesantno je da u Siriju nije poslat veliki broj vojnika u sklopu Specnaza i da su čak i njihove sirijske kolege činile grupu.
Prvobitne Specnaz snage su osmišljene kao tim za raciju slično SAS-u (britanskim komandosima).
U Rusiji postoji više različitih Specnaz organizacija. Većina njih je u sklopu vojske, mada nekoliko departmana poseduju i mornarica, nacionalna policija, ministarstvo spoljnih poslova i obaveštajne službe. Naravno, svaki od tih departmana je usko specijalizovan za ono čime se njihova organizacija bavi.