Naftni rat Irana i Saudijaca
Najveći svetski izvoznici nafte na samitu u Dohi nisu se dogovorili o zamrzavanju nivoa proizvodnje na januarskom nivou. Saudijska Arabija je glavnom konkurentu u regionu Iranu i Libiji postavila uslove koje te zemlje ne mogu da ispune, pa su sledeći pregovori zemalja OPEK, Rusije i još nekoliko zemalja proizvođača odloženi do juna.
Rezultat je nagli pad cena nafte u utorak, sa oko 45 na 40,7 dolara za barel marke brent. Takođe, očekuje se dalji pad, a to ne ide na ruku ni Saudijcima, čiji je budžetski deficit s prošlogodišnjih 85 milijardi dolara porastao na 97, što kompenzuju iz novčanih rezervi.
Rusi
Direktor ruskog Fonda nacionalne energetske bezbednosti Konstantin Simonov ukazuje da osim ponude i potražnje, na cenu nafte utiču i drugi faktori među kojima su i spekulativni.
- Učesnicima samita u Dohi neophodno je da stvaraju intrigu na tržištu. Samo tada cene ostaju na relativno visokom nivou - kaže Simonov.
U pregovorima su osim zemalja OPEK učestvovali i Rusija, Kazahstan, Azerbejdžan, Meksiko, Oman i Bahrein. U subotu uveče dokument je bio usaglašen. Međutim, u nedelju ujutro Saudijci su promenili poziciju i zatražili da dokument potpišu i Iran i Libija. Međutim, Iran je potvrdio raniju odluku da ništa ne potpisuje dok ne postigne proizvodnju od četiri miliona barela na dan, koliko je bila do nedavno ukinutih sankcija, a razvaljena Libija opet je potvrdila da ne kontroliše naftna polja.
Međutim, mnogi smatraju da nije samo rivalitet s Iranom uzrok saudijskog stava. Prema rečima generalnog sekretara OPEK Abdulaha al Badrija, revolucija proizvodnje nafte iz uljnih škriljaca u Americi nije doživela propast, ali nije dala ni željene rezultate.
- Broj eksploatisanih nalazišta uljnih škriljaca u SAD stalno se smanjuje. Osim toga, OPEK procenjuje da će svetska tražnja za naftom ove godine biti veća za 1,25 miliona barela na dan - rekao je Al Badri.
Ivan Kapitonov iz Sektora energetske politike Ruske akademije nauka ukazuje da se u Dohi novinarima obratio nigerijski ministar energetike Ibe Kačikvu.
- To znači da su Saudijci ostavili prostor za manevar. Naime, oni su se ranije s Rusijom dogovorili da će da potpišu sporazum bez obzira na Iran. Očigledno je saudijski potez posledica neke izmene u poziciji Teherana. Verujem da će do juna biti sprovedena serija konsultacija i postignut sporazum o zamrzavanju proizvodnje - rekao je Kapitonov, a njegovo mišljenje dele i predstavnici svetskih naftnih kompanija koji su prisustvovali samitu.