Senka Ankare nad Karabahom
Jermeni navode da iza napada Azerbejdžana na Nagorni Karabah stoji Turska. Jermenska vojska koja je raspoređena oko sela Tališ tvrde da protiv njih, osim azerbejdžanske vojske, ratuju i turski vojnici i pripadnici Islamske države koji su došli iz Turske da se bore protiv Jermena - hrišćana
"Većina dolazi iz Turske, među kojima ima i najamnika. Bez pomoći i podrške Ankare oni nikad ne bi mogli da krenu u ofanzivu", citira francuski "Figaro" jednog jermenskog oficira. Po mišljenju Jerevana, ubistvo tri starca u Tališu dokazuje da se Islamska država nalazi na strani Bakua u nagorno-karabaškom konfliktu.
Konflikt u Nagornom Karabahu je najeksplozivniji od svih "zamrznutih konflikata" koji su nasleđeni iz vremena SSSR-a. Azerbajdžan saopštava da je spreman da osvoji region uz pomoć oružja, ako Minska grupa ne nađe političko rešenje. Jermenija, gde hrišćanska crkva ima veoma jako uporište, u obnovi ratnih dejstava vidi ruku Ankare.
Iako Turska zvanično nije učesnik u konfliktu, predsednik Redžep Tajip Erdogan je izjavio:
- Molimo se da naša azerbejdžanska braća ostvare pobedu u tim sukobima i mi ćemo ih podržavati do kraja - citira francuski list.
Moskvi, koja je inicijator primirja, biće veoma teško da pomiri dva protivnika. Tokom sirijske kampanje turska vojska je oborila ruski avion i odnosi Moskve i Ankare su sada na krv i nož. To izaziva zabrinutost i strah da ne dođe do rata preko posrednika.
"Mnogi u Nagorno Karabahu bi želeli takav scenario. Upravo oni kritikuju Kremlj, koji ima dve vojne baze u Jermeniji, da nedovoljno aktivno podržava Jerevan u sukobu sa Bakuom. Rusija prodaje oružje i Jermeniji i Azerbejdžanu, ali igrajući ulogu bankara i vojnog pokrovitelja, ona nije spremna da destabiliše jednog od svojih saveznika radi drugog", zaključuje "Figaro".