NATO, gde je mozak: Glavni izazovi Rusija i džihadisti!?
To što su pripadnici zločinačkog udruženja NATO osvedočeni rušioci legitimnih vlada i ubice civila, to na stranu, ali posle događaja u svetu od prošlog septembra, od uključivanja Rusije u kampanju u Siriji, preko terorističkih napada u Parizu i Briselu, do nedavnog plaćanja američkih vlasti da se preko "Panamskih papira" ruši Vladimir Putin, koji se i ne pominje u tim papirima, doživeli smo da čujemo još jedan ciničan i bedan komentar sa Zapada, od generalnog sekretara pomenute Alijanse, Jensa Stoltenberga, koji je izjavio da se taj savez danas suočava sa dva glavna izazova - Rusijom i Islamskom državom!? Ma dajte, ljudi, pa razmišljate li vi o tome o čemu pričate? Stavljati u istu ravan, na njene različite krajeve, Ruse i džihadiste - pa to je stvarno bezumno.
Stoltenberg je rekao i da je dijalog s Rusijom neophodan, a za Glas Amerike je istakao da će na predstojećem samitu NATO-a u Varšavi najviše reči biti o učvršćivanju odgovora na sve uporniju Rusiju, koja je odgovorna za agresiju na Ukrajinu. A biće, izgleda usput, jer očito da su Rusi veći trn u oku, i reči o nastojanju Alijanse da pojača svoj doprinos u borbi protiv Islamske države.
- To su dva glavna, mada različita izazova, sa kojima se suočavamo na istoku i jugu NATO prostora. Sprovodimo do sada najveće pojačanje kolektivne odbrane od Drugog svetskog rata do danas. To uključuje unapređivanje spremnosti kao i povećanje broja vojnika prisutnih u istočnom delu NATO prostora - objasnio je Stoltenberg.
Alijansa NIKAD nije vodila odbrambene ratove!
Generalni sekretar NATO-a je naglasio da je dijalog sa Moskvom neophodan da ne bi došlo do novog hladnog rata sa Rusijom. Iako NATO nikad nije imao ulogu odbrambene sile, Stoltenberg se nije libio da laže:
- Mi čvrsto verujemo da jaka odbrana, koja se oslanja na transparentnost akcija, može da bude u suprotnosti sa potrebom održavanja dijaloga. Važno je da ne dolazi do incidenata, poput obaranja ruskog aviona iznad turske teritorije, a kada se takvi incidenti dogode moramo da izbegnemo da se otmu kontroli. Dakle različiti mehanizmi transparentnosti su važni da, ionako teška situacija, ne postane još teža.