Ruski stručnjak: Bojim se da će Hag promeniti presudu!
Doktor pravnih nauka i šef Katedre za međunarodno pravo Univerziteta u Kazanju Aleksandar Mezjajev nije iznenađen odlukom Haškog tribunala da oslobodi Vojislava Šešelja, ali upozorava da je reč o prvostepenoj presudi koja bi mogla biti izmenjena tokom apelacionog postupka.
- Videćemo šta će se desiti u okviru apelacionog postupka. Ubeđen sam da će za tri godine, koje je Hag predvideo za proces u slučaju Šešelja, odlučiti da je on ipak kriv. Desiće se zapravo obrnuto u odnosu na slučaj Gotovina. Apelaciona instanca je u tom slučaju odlučila u duhu ovog NATO-vskog tribunala - rekao je on.
Pročitajte još:
* Kandić: Još nije gotovo, žalba menja presudu
* Rogozin poručio Šešelju: Čestitam prijatelju!
* Hrvatski premijer u šoku: Sramotna presuda, Srbija da reaguje
Mezjajev podseća da je tokom svog rada Tribunal nekoliko puta izricao oslobađajuće presude, najpre kako bi dobio određene koristi, ističući da je ovakvom Tribunal pokazao kako je, navodno, nezavisna institucija, nepredvidiva u svojim odlukama.
- Biće apelacionog postupka u slučaju Šešelja. Biće makar zbog toga jer je takozvanom Mechanism for International Criminal Tribunals potrebno nečim da se bavi. To jest, Tribunal će postojati makar još tri godine zbog slučaja Šešelj - naglašava on.
Šešeljeva nevinost bila očigledna pre 13 godina
On ističe i da je najveće licemerje današnje presude u tome što je, kako kaže, Šešeljeva nevinost bila očigledna još pre 13 godina.
- S obzirom da tokom svih ovih godina nisu bili dostavljeni dokazi, onda ispada da je pre 13 godina sudija, napisavši nalog za hapšenje, izvršio zločin. I onda se ovde javlja pitanje: šta sad sa tih 13 godina koje je Šešelj proveo u Ševeningenu? - upitao je Mezjajev.
Što se tiče odštete koju će Šešelj tražiti od Haškog tribunala, Mezjajev kaže da, iako je bilo slučajeva kada je Tribunal isplaćivao odštetu (u slučaju Ruande) u dokumentima Tribunala bilo šta poput kompenzacije uopšte nije ni predviđeno.
- To je, uzgred, jedan od primera da međunarodno pravo ne štiti optuženog, jer prema međunarodnim dokumentima svako lice koje je nezakonito bilo osuđeno ili bilo u zatvoru bez osnova, ima pravo na kompenzaciju. Ovo stoji između ostalog i u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima. I, osuđeni u nacionalnim sudovima ima pravo na tu kompenzaciju. A međunarodni tribunal… Uvek sam govorio da postoji taj paradoks da je nivo zaštite ljudskih prava mnogo niži i ne samo de fakto već i de jure - zaključuje on.