Kome su trebale bombe na Beograd?
Predsednik Austrije Hajnc Fišer izjasnio se protiv prebrzih vojnih intervencija i podsetio na bombardovanje Beograda 1999. godine, za koje kaže da je bilo nepotrebno.
- Već dugo sam zabrinut zbog američke politike prema Iraku, o razvoju situacije u Libiji, blokade mirovnog procesa na Bliskom istoku, kao i opasnosti terorizma. SAD su u prošlosti bile prebrzo spremne na vojne intervencije - kritikovao je on u intervjuu bečkom dnevniku "Prese".
Na konstataciju da je intervencija pomogla u bivšoj Jugoslaviji, on je upitao "je li bilo potrebno bombardovanje Beograda?", uz konstataciju da u "to sumnja i dalje".
Osnažena Rusija
Fišer je, na pitanje kako ocenjuje rusku vojnu intervenciju u Siriji, podvukao da mu se ne sviđaju vojne intervencije, ma od koga bile preduzete i ma gde bile sprovedene. On je istakao da se ne radi o demonstraciji sile, već o sili, jer velike države vode politiku sile.
- Rusija se ponovo pojavila na bliskoistočnom igralištu i zaustavila razvoj događaja, koji bi je oslabio u Siriji i čitavom regionu. Sada se iz osnažene pozicije povukla i iščekuje - naglasio je Fišer.
Fišer smatra da je EU danas znatno "slabija nego pre 20 godina", jer su je krize koštale mnogo snage. On je rekao da je, kada je osnovana EU, šest šefova država moglo da sedne oko kamina i donosi odluke, da smo danas suočeni sa borbom protiv nacionalnih egoizama.
- Svi žele da imaju povlastice - kritikovao je Fišer.
Što se aktuelne izbegličke krize tiče Fišer je izrazio nadu da će biti moguće "ugasiti izbegličke vulkane" u Siriji i Avganistanu.
- Međutim jedno je jasno, a to je da ćemo biti suočeni sa izbegličkim talasima i u budućnosti. Radi se o bekstvu od rata, gladi, siromaštva i bolesti - podvukao je on.