Olbrajtova nepoželjna u Rusiji
Ruski tužilac Rusije ocenio je da delatnost organizacije NDI, kojom rukovodi bivša američka državna sekretarka Medlin Olbrajt, "predstavlja pretnju samim osnovama ustavnog poretka Ruske Federacije i bezbednosti države".
Državni tužilac Rusije proglasio je američki Nacionalni demokratski institut (NDI) kao nepoželjan na teritoriji cele zemlje. Zabrana delovanja na teritoriji Rusije usledila je zato što je NDI najdirektnije "obrađivao" rusku prozapadnu opoziciju i potpomagao i njene najproblematičnije akcije, a bar indirektni je učesnik "obojenih revolucija" po svetu.
Ruski tužilac ocenio je da delatnost NDI "predstavlja pretnju samim osnovama ustavnog poretka Ruske Federacije i bezbednosti države". Ruski tužilac je o svojoj odluci obavestio Ministarstvo pravde Rusije da bi NDI uključilo u spisak stranih nevladinih organizacija čija dalja aktivnost je nepoželjna na teritoriji Rusije.
Na spisku nepoželjnih od 2015.
U julu prošle godine je Savet federacije (Gornji dom ruskog parlamenta), na inicijativu svog Komiteta za međunarodne poslove, sačinio spisak nepoželjnih NVO, na kojem se našao i NDI.
Na istom spisku su: Fond Soroša, Nacionalni fond za demokratiju (NED), Međunarodni republikanski institut (IRI), Fond Mekartura, "Fridom haus", Fond Čarlsa Stjuarta Mota, Fond "Obrazovanje za demokratiju" (FED), Istočnoevropski demokratski centar, Svetski kongres Ukrajinaca, Ukrajinski svetski koordinacioni savet i Krimska misija za ljudska prava.
NDI je osnovan 1983. godine, sa proklamovanim zadatkom da "širi demokratiju u zemljama u razvoju". Među takve zemlje je posle raspada SSSR bila svrstana i Rusija, zajedno sa ostalim postsovjetskim državama. Bivši američki ambasador u Moskvi Majkl Mekfol, koji je sebe bio proglasio za "specijalistu za demokratiju, antidiktatorske pokrete i revolucije" do dolaska na čelo diplomatske misije SAD u Rusiji godinama je bio konsultant NDI u Moskvi.
Povodom "zatvaranja vrata" daljem delovanju njenog fonda, u Moskvi je posebno naglašeno da je Medlin Olbrajt bila na čelu Stejt departmenta u vreme NATO agresije na Jugoslaviju i da je bila njen glavni inicijator. Ovome je dodato: NDI (sedište mu je u Vašingtonu) nikako se ne može smatrati nevladinom strukturom: - NDI je formirala Vlada SAD. Finansira se preko Nacionalnog fonda za demokratiju (NED) kojeg, opet, finansira Kongres SAD preko vladine Agencije SAD za međunarodni razvoj (USAID).
Pokušali da utiču na procese u Rusiji
Ministarstvo inostranih poslova Rusije, komentarišući obustavljanje rada ruske filijale Agencije SAD za međunarodni razvoj 2012. godine, ocenilo je: - Agencija je pokušavala da utiče na političke procese unutar Rusije.
Još je ukazalo: - Nacionalni demokratski institut, koji je afiliran sa državnom strukturom tesno je povezan sa Demokratskom partijom. Na isti način je Međunarodni republikanski institut (IRI) pod pokroviteljstvom Republikanske partije. Agencija SAD za međunarodni razvoj usmerava novac preko NDI i IRI, a zatim ta sredstva u vidu grantova dobijaju NVO u različitim zemljama“.
NDI održava veze sa međunarodnim političkim asocijacijama poput Socijalističke internacionale (u čijem sastavu su i francuski socijalisti), Centrističke demokratske internacionale (u kojoj je i partija Angele Merkel) i Liberalne internacionale.
"Širenje demokratije" Ukrajini, koje se završilo Evromajdanom i državnim prevratom 2014. godine, nije prošlo bez podrške NED, strukture koja neposredno finansira NDI. Prema nepotpunim podacima, NED je od 2011-2014. ukrajinskim NVO dao bezmalo 14 miliona dolara. Aktivnu ulogu u događajima na kijevskom Majdanu imao je i Institut za masovne medije koji funkcioniše u sastavu NED.