"Ruski Krim ne može da se osvoji čak ni oružjem"
"Krim živi i napreduje, kod nas je sve u redu. Ako zapadni političari imaju neke zamerke povodom našeg referenduma o ulasku u sastav Rusije, to je njihov problem", izjavio je predsednik Republike Krim Sergej Aksjonov, a prenose ruski mediji.
"Kako da blokiraju Krim, na buradima"?
Prema rečima Aksjonova, na Krimu nema nezaposlenosti - u Republici je dostignuta najniža stopa nezaposlenosti u poslednjim decenijama.
- Stopa nezaposlenosti kod nas iznosi 0,8 odsto i najniža je za ceo prethodni period, uključujući i vreme kada je Krim bio u sastavu Ukrajine - dodao je on, a prenose ruski portali.
Govoreći o pretnjama koje dolaze od ekstremističkih grupa i pokušajima morske blokade Krima, Aksjonov je rekao da na to gledaju "sa osmehom".
- Mi to ne doživljavamo ozbiljno. Na koji bi način oni blokirali Krim? Na buradima ili na vodenim dušecima? Ako neko gaji iluzije da može da vrati Krim oružanim putem, neka ne troši vreme uzalud, to se nikada neće desiti. Rusija je spremna da brani sopstvene interese u svakoj tački sveta, a ni narod Krima to neće dopustiti. Krim je zauvek ruski, a Ukrajina bi trebalo da se pozabavi razvojem sopstvene ekonomije i privrede - uveren je prvi čovek Republike Krim.
Mnogi stručnjaci smatraju da Ukrajina nikada iskreno nije smatrala Krim svojim i zato se nije bavila njegovim razvojem, ni infrastrukturom, ni električnom energijom.
Krimske vlasti danas govore o procvatu turizma na poluostrvu. Aksjonov prognozira da će ove godine Krim da poseti 20 odsto turista više nego lani. Prošle godine Krim je posetilo 4,5 miliona turista, što je 25 odsto više nego 2014.
Podsetimo, 16. marta 2014. godine na Krimu je održan referendum o statusu poluostrva - više od 96 odsto stanovnika glasalo je za povratak regiona u sastav Rusije. Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je 21. marta iste godine zakon o ratifikaciji sporazuma o ulasku Krima i i Sevastopolja u sastav Rusije, kao i ukaz o formiranju Krimskog federalnog okruga.
Uprkos volji naroda i ubedljivim rezultatima referenduma, Kijev je odbio da prizna ujedinjenje Krima sa Rusijom i smatra ovo poluostrvo "okupiranom" teritorijom, a Zapad je Moskvi i Krimu uveo sankcije zbog "aneksije" poluostrva. U Moskvi ističu da je održavanje referenduma na Krimu bilo u skladu sa normama međunarodnog prava.