Briljirali Hilari i Tramp
Hilari Klinton i Donald Tramp su povećali svoje šanse za kandidaturu na predsedničkim izborima u SAD posle glasanja tokom superutorka. Birači su se izjašnjavali u 12 država, a dvoje najpopularnijih kandidata Demoratske i Republikanske partije ostvarilo je pobede u sedam država, a Klintonova i na teritoriji Američke Samoe.
Klintonova je u duelu sa najvećim stranačkim konkurentom Bernijem Sandersom trijumfovala u Alabami, Arkanzasu, Džordžiji, Masačusetsu, Tenesiju, Teksasu i Virdžiniji, dok je socijalistički orijentisani demokrata pobedio u Koloradu, Oklahomi, Minesoti i Vermontu.
Na drugoj strani, Trampu su poverenje dali stanovnici Alabame, Arkanzasa, Džordžije, Masečusetsa, Tenesija, Vermonta i Virdžinije, dok je Ted Kruz ostvario iznenađujuću pobedu u Teksasu, a Marko Rubio je zabeležio prvu pobedu, u Minesoti.
Zid ka Meksiku
Centralna tačka Trampove politike je plan da se izgradi zid duž granice SAD i Meksika kako bi se sprečio priliv ilegalnih migranata, kriminalaca i šverc narkotika. Insistira da to plate vlasti u Meksiku, koje su to odlučno odbile. Pitanje je da li će izgradnju zida koja će koštati milione dolara hteti da finansira i američki Kongres. Za sada, nema prevelike volje da se to učini.
Iako je bilo najavljeno da će se povući iz predsedničke trke, Ted Kruz bi mogao da zakomplikuje situaciju Trampu koji sebe već vidi kao predsedničkog kandidata u ime Republikanske partije. Pobede u Teksasu i Minesoti bi mogle da znače njegov povratak u kampanju.
- Posle ovoga smo videli da je naša kampanja jedina koja je pobedila, koja može da pobedi i koja će pobediti Donalda Trampa - naveo je Kruz.
Demokrate trljaju ruke
U taboru Hilari Klinton su veoma srećni što će za protivnika imati verovatno Donalda Trampa, za koga kažu da će u tom slučaju najgori kandidat za predsednika SAD u istoriji i da će posledica njegovog bavljenja politikom biti "rat" u njegovoj partiji.
Nadu za predsedničku nominaciju dobio je i Marko Rubio, senator sa Floride je ostvario prvu pobedu i dodao da je spreman da ide kroz svih 50 američkih država kako bi spasao Republikansku partiju "od čoveka kakav je Donald Tramp".
U Demokratskoj partiji je situacija daleko jasnija, Hilari Klinton već može da se sprema za predsedničku trku, s obzirom na to da je još jednom potvrđeno da ima veliko uporište na jugu SAD, kao i među Amerikancima afričkog porekla. Ipak, Berni Sanders, koji se zalaže za žestoke promene u američkom sistemu, nada se da će njegove četiri pobede na superutorak biti dobar zalet za dalju kampanju.
- Ova kampanja nije samo zbog toga što se bira predsednik Amerike. U ovoj kampanji treba transformisati Ameriku - istakao je Sanders.