"Siriju hoće da podele kao Bosnu"
"Sirija će, najverovatnije, da bude podeljena na tri dela, odnosno tri subjekta federalne države. O tome se već pregovara", rekla je u intervjuu za Havar (informativna agencija sirijskih Kurda) Alham Ehmed, iz vrha prokurdske sirijske partije Demokratski savez.
"Kurdi će dominirati u severnom delu Sirije"
Prema mišljenju Ehmedove, decentralizacija zemlje je nužna za prekid rata, makar onaj deo rata u kojem učestvuju snage predsednika Sirije Bašara al Asada, njegovi saveznici i opozicione grupe.
- Primedbe izrečene tokom razmatranja budućnosti Sirije, uključujući i one koje su izrekli strani predstavnici, podrazumevaju stvaranje tri federalna regiona u Siriji. To je ono što žele građani Sirije, partije, organizacije i druge države koje teže političkom rešavanju sukoba u Siriji. SAD i Rusija takođe zastupaju ovakav stav - izjavila je Ehmedova, a prenose ruski portali.
Ona je odbila da govori o detaljima predstojeće federalizacije, pošto nema pune saglasnosti pregovaračkih strana u vezi s konkretnim detaljima.
Pročitajte još:
* Sporazum o Siriji: SAD protiv ruskog bombardovanja, Rusi protiv kopnene ofanzive
* Irački borci napuštaju Amere, prelaze na stranu Asada i Rusije
Ipak, Ehmedova je saopštila da će promenom uređenja Sirija biti podeljena na južni, centralni i severni deo (u kome će dominirati Kurdi). U svakom regionu na političkom nivou vodiće se računa o etničkim i konfesionalnim osobenostima lokalnog stanovništva. Svaki region imaće svoj parlament.
U pregovaračkom procesu o budućem uređenju Sirije, najviše primedbi imaju predstavnici takozvane umerene opozicije. Predstavnici vlade Bašara al Asada ponašaju se "daleko umerenije", dodala je Alham Ehmed.
Najverovatniji rezultat sirijskih promena biće uvođenje nezavisnog biračkog sistema u svakom od tri subjekta sirijske federacije.
Ako u jednom od regiona izaberu, na primer, Asada, to nikako neće da se odraziti na politički proces u dva susedna regiona. Tu na vlast mogu da dođu oni koji su se od 2011. godine borili protiv armije lojalne zvaničnom Damasku.
"Džihadisti su zajednički neprijatelj svima"
U ovom procesu mogle bi da se izdvoje tri strane: Kurdi, koji su u januaru proglasili sopstvenu autonomiju Rožava; vlada Bašara al Asada, koja ima apsolutnu podršku šiitske, alavitske, hrišćanske i drugih manjina, i suniti, koji su činili oko 80 odsto stanovništva Sirije pre rata, a sada su glavni u opozicionim borbenim grupacijama.
Ova situacija, piše "Gazeta", veoma podseća na Bosnu u vreme građanskog rata 1992-1995.
U ovom trenutku u Siriji postoji neprijatelj koji je zajednički Kurdima, pristalicama Asada i opozicionim grupama, a to su terorističke organizacije Islamska država i Front al Nusra. Njih se ne tiču sporazumi o predstojećem primirju.
Ako primirje bude sačuvano u sadašnjim uslovima, federacija će biti stvorena u najbližoj budućnosti, a rat protiv Islamske države trajaće još godinu-dve, piše ovaj ruski list.