Džihadisti su rezultat borbe SAD za katarski gas
Odbijanjem da se kroz Siriju izgradi gasovod kojim bi se katarski gas izvozio u Evropu, sirijski predsednik Bašar el Asad dao je povod Vašingtonu da počne kampanju za njegovo svrgavanje, smatra rođak bivšeg predsednika SAD Robert Kenedi Mlađi.
- Rat SAD protiv Asada nije počeo nakon mirnih protesta u okviru "Arapskog proleća" 2011. godine, već 2000. kada je Katar predložio da se izgradi gasovod u vrednosti 10 milijardi dolara koji bi išao preko Saudijske Arabije, Jordana, Sirije i Turske - naveo je Kenedi, a prenosi "Politiko".
Prema njegovim rečima, taj gasovod obezbedio bi sunitskim kraljevstvima Persijskog zaliva apsolutni primat na svetskom tržištu gasa i učvrstio bi savezničke odnose Katara i SAD.
Kenedi naglašava da se upravo u Kataru nalaze dve najveće američke vojne baze, kao i štab CIA za celokupni bliskoistočni region.
Pročitajte još:
* Bežanija džihadista iz Sirije - pravac Turska
Međutim, ističe on, Asad je, braneći ruske interese, odbio da potpiše sporazum o izgradnji katarskog gasovoda i opredelio se za cevovod koji bi vodio iz Irana u Liban.
- Na taj način bi šiitski Iran izbio na lidersku poziciju gasnog tržišta, a to uopšte nije u interesu sunitskog arapskog istoka. Odmah nakon Asadovog "ne", obaveštajne službe SAD, Saudijske Arabije i Izraela započele su pripremu ustanka u Siriji kako bi se Asad uklonio sa vlasti - ocenjuje Kenedi.
CIA pokrenula, Arapi finansirali
CIA je, kaže on, britanskom kanalu "Barada" prebacila šest miliona dolara kako bi propagirao inicijativu za svrgavanje Asada, dok su se sunitske monarhije obavezale da će kompenzovati Vašingtonu sve rashode.
I državni sekretar SAD Džon Keri je priznao da su zemlje koje su imale interes za izgradnju gasovoda iz Katara bile saglasne da kompenzuju Americi sve rashode ukoliko Vašington odradi taj posao po uzoru na Irak, dok je sam Katar za obuku ustanika izdvojio tri milijarde dolara i pozvao Pentagon da ih obučava.
- Iako je u zapadnim medijima arapski ustanak protiv Asada izgledao prilično umeren, američki stratezi dobro su znali da imaju posla sa radikalnim džihadistima koji su spremni da iz sunitskih regiona Sirije i Iraka formiraju novi islamski kalifat - tvrdi Kenedi.
Šire gledano, zaključuje on, CIA je još od 1947. godine koristila džihadiste da svrgava režime koji su se još tada demokratskim putem učvrstili na vlasti, kao i za protivtežu tadašnjem Sovjetskom Savezu, a formiranje zločinačke organizacije Islamska država rezultat je duge istorije američkih intervencija na Bliskom istoku.