Petak 13. 2. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 25.05.2010.
14:02
Tanjug A

Suđenje gusarima u Holandiji

U Okružnom sudu u Roterdamu danas je počelo suđenje petorici Somalijaca, optuženih za pokušaj otmice jednog teretnog broda, što predstavlja prvo suđenje u Evropi ljudima osumnjičenim za piratske aktivnosti.


Osumnjičeni su uhapšeni u Adenskom zalivu prošle godine, kada je jedan danski patrolni brod presreo njihov čamac pun oružja, a ako budu proglašeni krivim, mogli bi da budu osuđeni na zatvorsku kaznu u trajanju od 12 godina.


Suđenje će, kako se očekuje, trajati pet dana, dok bi presuda trebalo da bude izrečena sredinom juna.


Advokati odbrane su saopštili da će dovesti u pitanje nadležnost holandskih sudova u ovom slučaju, budući da je brod, za čiju se otmicu njihovi klijenti terete, registrovan u Holandskim Antilima, koji su deo Holandije, ali imaju svoj pravosudni sistem, kao i da će tvrditi da su optuženi samo siromašni ribari.


Pirati su samo prošle godine izveli preko 200 napada u blizini obala Somalije, a mnogi osumnjičeni za te aktivnosti koji su uhapšene u Adenskom zalivu proteklih godina, morale su da budu oslobođene zbog nedostatka dokaza.


Prošle nedelje, sud u Jemenu osudio je šest somalskih pirata na smrt, a šestoricu na po deset godina zatvora zbog otmice jemenskog tankera i ubistva dva člana posade, aprila prošle godine, podseća BBC.


Takođe prošle nedelje, jedan Somalijac je pred sudom u Njujorku priznao krivicu za otmicu jednog američkog broda i njegovog kapetana prošle godine.

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2026 © - vesti online