Papa za dijalog sa istočnim crkvama
Papa Benedikt XVI je veoma zainteresovan za dijalog sa istočnim crkvama jer u držanju dveju crkava ima mnogo toga zajedničkog ali i razlika koje treba prevazići u cilju nalaženja zajedničkog puta, izjavio je portparol Svete stolice Federiko Lombardi.
On je u intervjuu Informativnoj službi Srpske pravoslavne eparhije srednjoevropske rekao da je važno da održavamo u životu zajedničke civilizacijske korene i zajednički rad.
"Mislim da sadašnjeg papu i mnogi predstavnici pravoslavlja posmatraju kao važan oslonac ekumene. On je veoma otvoren za dalji razvoj ekumenskih odnosa. U ovom kontekstu bi trebalo shvatiti i susret planiran za 2013. u Nišu, za koji je ideju dao patrijarh srpski", rekao je Lombardi.
On je istakao da će taj susret imati pre svega duhovni i ekumenski aspekt.
"Mirotvorni rad je isto tako važan momenat, pošto je u istoriji regiona bilo mnogo konflikata i mnogo rana iz najnovijih vremena koje još nisu zaceljene", rekao je portparol Svete stolice, dodavši da "sve što doprinosi miru - to pomaže", smatra on.
"Papa zna da ne može da reši sve probleme, ali može da ponudi svoju saradnju u oblasti razumevanja među narodima. Verujem da je važno raditi i na priznavanju učešća Balkana u evropskoj istoriji i kulturi. Ali religiozna i ekumenska strana su prioritet: duhovna perspektiva čoveka", kazao je Lombardi.
Upitan da li bi Sveta stolica uticala na prijem Srbije u Evropsku uniju, Lombardi je podsetio na papine reči, ponovljene više puta, da to "nije u domenu njegovih kompetencija da se izjašnjava o takvim pitanjima".
Osvrnuvši se na situaciju na Kosovu i Metohiji pre nekoliko godina, Lomberti je kazao da je "to za sve nas predstavljalo veliki problem".
"Čovek mora biti oprezan i odnose među narodima posmatrati uz veliko poštovanje i pažnju. Sveta stolica u tom smislu ne dela preuranjeno. Situacija u regionu se pažljivo prati, uvek u nameri da se unapredi mir. Na Kosovu Sveta stolica poziva na pomirenje, pravdu i mir", rekao je Lomberti.
Upitan da li postoje inicijative da se stav Svete stolice, koja nije priznala Kosovo, promeni, Lomberti je rekao da mu to nije poznato. "Svim narodima i kulturama regiona prilazimo sa ljubavlju i poštovanjem. Naše držanje ostaje kakvo jeste. To je držanje unapređenja mira i nema posebnih inicijativa da se zauzmu nove pozicije", kazao je on.