"Bitka za Alepo liči na mali svetski rat"
Na prilazima sirijskom gradu Alepu vodi se žestoka borba u kojoj već na različite načine učestvuje ili se sprema za učešće nekoliko strana, a to govori o mogućnosti da konflikt eskalira u veći sukob, prenose svetske agencije.
"Rusija će da učvrsti vodeći status na Bliskom istoku"
Dopisnica Vašington posta Liz Slaj navodi listu učesnika u sirijskoj krizi: rusku avijaciju, koja tuče iz vazduha, libanske i iračke odrede, koji funkcionišu "na zemlji" pod rukovodstvom vojnih savetnika iz Irana, razne sirijske pobunjenike koje podržavaju SAD, Tursku, Saudijsku Arabiju i Katar, Kurde, povezane sa Moskvom i sa Vašingtonom, kao i džihadiste Islamske države.
Analitičari sumnjaju da će Minhenski sporazum o prekidu vatre u Siriji da bude realizovan i veruju da će građanski rat da preraste u konflikt velikih razmera, u kome će se sukobiti vodeće svetske sile, prenose američki mediji.
Centralna tačka borbe je Alepo, kažu stručnjaci, i u pitanju je ne samo ishod rata u Siriji, nego i geopolitičke posledice za ceo region. Uspešnim pohodom sirijske vojske na Alepo, Rusija će da učvrsti status vodeće snage na Bliskom istoku. Osim toga, napredovanjem iračkih šiita i libanskih borbenih odreda širi se zona uticaja Irana znatno izvan tradicionalne šiitske ose, do sunitskih oblasti na severu Sirije, tvrdi se u analizama američkih medija.
"Razumeju Ruse, ali ne i Amere"
Za Tursku je glavni problem je pojava Kurda u blizini sirijsko-turske granice, kao i njihov san o nezavisnoj državi koji postaje realan u kontekstu napredovanja na sever Sirije, gde vlada politički vakuum. Popunjavajući taj vakuum, Kurdi dobijaju značajan impuls u svojoj borbi, smatraju stručnjaci.
Kurdski odredi narodne samoodbrane iskoristili su američke napade na istoku Sirije da prošire svoju enklavu. Sada im u prilog idu napadi ruske avijacije u Alepu, pa Kurdi šire teritoriju i u enklavu Afrina. Njihov cilj je da spoje ove dve enklave u teritorijalnu jedinicu u dužini preko polovine tursko-sirijske granice, naglašava Liz Slaj u Vašington postu.
Politikolozi Kenet Polak i Barbara Volter u američkim medijima govore o tome da niko ne razume šta u stvari želi Vašington.
- Pokušavajući da ubedimo sve druge da slede SAD, osuđujemo sebe na neuspeh. Stanovnici Bliskog istoka razumeju šta rade Rusi. Oni su odmah stali na šiitsku stranu konflikta, podržali Asada, imaju podršku Irana i Hezbolaha. Ono što ne razumeju je strategija njihovog dugogodišnjeg pokrovitelja Vašingtona, naglašavaju ovi stručnjaci, a prenose američki portali.