Saudijci i Britanci na granici Sirije
Dugačke oklopne kolone Saudijske Arabije ušle su u Jordan i kreću se ka sirijskoj granici, gde će s Britancima i vojskama nekoliko arapskih zemalja učestvovati u manevrima pod nazivom "Grom", za koje londonski mediji kažu da predstavljaju vežbu suprotstavljanja Rusiji.
Britanske vlasti demantovale su ovu tvrdnju londonskog "Telegrafa", ali je ostala nedvosmislena odluka da u Jordan upute oko 1.600 vojnika i 300 jedinica borbene tehnike.
Hropac fanatika
Sada je nadomak jordansko-sirijske granice razmešteno i nekoliko stotina borbenih vozila Saudijske Arabije, koja je najavila da je uz saglasnost SAD spremna da uđe u Siriju. Sve pod izgovorom borbe protiv Islamske države, koje nema duž granice Sirije i Jordana, već samo takozvane umerene opozicije podržane zapadom i raznih frakcija Al Kaide.
Bombe za uvod
Kurdski izvori javili su da je u sredu rano ujutro iz Turske u Siriji ušlo oko 170 terorista koji su se uputili k Alepu. Primećena je i dugačka noćna kolona s teroristima u provinciji Idleb koju su uništili sirijski i ruski avioni. Ogromne eksplozije svedoče da je u koloni prevožena municija.
Te terorističke formacije su pred porazom i suočene sa pobunama u sirijskim gradovima koje drže pod kontrolom. Upečatljivo je i da su se predstavnici takozvane umerene sirijske opozicije prošle nedelje s propalih pregovora u Ženevi vratili privatnim avionom u saudijsku prestonicu Er Rijad.
Slična je situacija na severu Sirije, gde su formacije Džebhat an nusre, Džejš fataha, Džejš islama i takozvane umerene opozicije u hropcu između Alepa i turske granice.
Ankara zarađuje basnoslovno bogatstvo na trgovini opljačkanim sirijskom naftom, a ruska intervencija obuzdava i neoosmansku ideologiju prema kojoj su sve zemlje bivše otomanske imperije dužne da budu pod uticajem Turske.
Glavni neoosmanski ideolog je premijer Ahmet Davutoglu, koji je ovog puta izjavio da je Turska namerna da zaštiti Alepo (deo grada drže teroristi).
Ratna retorika
- Mi ćemo vratiti istorijski dug. Za vreme Prvog svetskog rata braća iz Alepa štitili su naše gradove. Sada ćemo mi zaštititi herojski Alepo. Za leđima branilaca grada je cela Turska - izjavio je Davutoglu i optužio rusko vazduhoplovstvo za bombardovanje civila u Siriji usled čega je predvideo novi talas od 70.000 izbeglica.
Nivo retorike turskog rukovodstva već je presekao granicu posle koje ne mogu da ne urade ništa bez gubitka poverenja zadrtog dela biračkog tela. Moskva se uzdržala od preterano jakog odgovora, ali se po medijima provlače informacije o masovnom premeštanju ruske vojske ka crnomorskom i kavkaskom regionu.
Pročitajte još:
* Sirija upozorava: Ne krećite u ofanzivu, vratićete se u mrtvačkim sanducima!
* Amerika u problemu: Ili sa Rusijom, ili napuštanje Sirije
* "Rusija će se iz Sirije povući sa glavom spuštenom od srama"
Prema dostupnim informacijama, sprovodi se provera čitavog Južnog vojnog okruga, jednog od četiri u Rusiji. Na južne aerodrome preletelo je 40 aviona iz drugih oblasti, a nekoliko vazdušno-desantnih brigada prebačeno je na aerodrome koje ranije nisu koristile. Takođe, Kaspijska flota s raketama velikog dometa kalibar isplovila je na otvoreno. Povišena borbena gotovost naređena je i u svim bazama u Abhaziji, Južnoj Osetiji i Jermeniji.
Novi poraz u Jemenu
Saudijski ministar odbrane Muhamed bin Salman posetio je bolnicu u Džizanu da podigne moral vojnika ranjenih u jemenskim raketnim napadima. Arapski mediji saopštavaju da je u toj oblasti poginulo najmanje 200 Saudijaca. Jemenska vojska potukla ih je i na svojoj teritoriji, u provinciji Marib. Na putu za prestonicu Sanu Jemenci su uništili saudijsko oklopno vozilo, a tela desetina plaćenika ostala su na bojnom polju.