Pušači "ubili" zakone o zabrani pušenja?!
Bugarski poslanici izglasali su u četvrtak olakšice na zabranu pušenja na javnim mestima. To isto su pre njih učinili Bavarci, Grci, Belgijanci I Česi. Povlačenje zabrane pušenja na javnom mestu mnogi pravdaju nastupajućom turističkom sezonom.
Bugarski poslanici izglasali su u četvrtak olakšice na zabranu pušenja na svim javnim mestima, i tako svoju zemlju pridružili rastućem broju evropskih država u kojima su prvobitne veoma restriktivne odredbe o opštoj zabrani smekšane na pušačima koliko-toliko prihvatljivu meru.
Prema novim izmenama zakona, restorani i kafići koji se prostiru na manje od 50 metara kvardratnih mogu da odluče da li će se u njima pušiti ili ne, dok su oni na većim površinama dužni da obezbede prostorije za nepušače. |
Vladajuća GERB partija je ublažavanje zabrane pušenja opravdala time da će to sprečiti gubitke u turizmu u vreme kada je ceo svet pogođen ekonomskom krizom.
Pušenje će biti zabranjeno u potpunosti u sredstvima javnog prevoza, bolnicama, školama, univerzitetima, bioskopima i pozorištima.
Bugarska je po broju pušača druga u Evropskoj uniji, odmah posle Grčke. Skoro svaka treća osoba stara između 10 i 19 godina je redovni pušač, pokazali su rezultati do kojih je došlo Ministarstvo zdravlja te zemlje. Turizam donosi Bugarskoj osam odsto bruto nacionalnog dohotka, navela je britanska novinska agencija Rojters.
Pušači protiv nepušača: Rat oko novog zakona |
Prošle godine i hrvatska vlada bila je primorana da ublaži zabranu pušenja zbog žalbi vlasnika restorana i kafića na katastrofalan promet. Vlasnici kafića manjih od 50 metara kvadratnih mogu sami da izaberu da li će se u njihovim lokalima pušiti ili ne, dok će veći kafići i restorani moći da odrede prostor za pušenje.
U pušačkim delovima kafića i restorana i dalje ne sme da se služi hrana i piće. Pušenje je zabranjeno u zdravstvenim ustanovama, dok je psihijatrijskim bolesnicima omogućeno da puše na rehabilitaciji izvan psihijatrijskih bolnica.
Zakonodavci nemačke pokrajine Bavarska odlučili su 15. jula prošle godine da ublaže nacionalnu zabranu pušenja i da, od 1. avgusta 2009. godine, dozvole pušenje u barovima, koju čini jedna prostorija površine do 70 kvadratnih metara, kao i da dozvole većim barovima da izdvoje posebne prostorije za pušače.
Ovom odlukom je okončana potpuna zabrana pušenja u barovima, restoranima i disko klubovima koja je stupila na snagu u januaru 2008. |
Proširenje zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima izglasano je i u belgijskom parlamentu 9. jula 2009. Prema novom zakonu, pušenje je dozvoljeno samo u barovima koji ne služe sveže pripremljenu hranu. Ako je bar manji od 50 metara kvadratnih, pušenje je dozvoljeno u celom objektu, a ako je veći, odeljak za pušače treba da zauzima manje od 50 odsto ukupne površine.
Grčka je, posle više neuspešnih pokušaja uvođenja potpune zabrane pušenja, u julu prošle godine godine počela sa primenom novog zakona, po kojem vlasnici objekata manjih od 70 metara kvadratnih biraju da li će se u njemu pušiti ili ne, dok vlasnici većih objekata mogu da obezbede odvojeni prostor za pušače. |
Češki Senat je 24. jula prošle godine usvojio izmene zakona po kojem vlasnici restorana mogu da odluče da li je u njihovom lokalu dozvoljeno pušenje ili nije. Izmena zakona je rezultat dugo traženog kompromisa između antipušačkih aktivista i ljudi koji smatraju da se zabranom pušenja krši sloboda pušača.
Irska je bila prva država koja je uvela potpunu zabranu pušenja na javnim mestima 2004, a njen primer su u donekle modifikovanom obliku sledile Norveška, Italija, Britanija, Potrugal, Švedska, Malta i Španija.
|