Rusija i Kina izazov američkoj floti
Kineska centralna državna televizija javila je početkom januara da je američka mornarica saopštila da nakon okončanja Hladnog rata SAD nisu imale rivala u svetskom moru. Ipak, sverastuća vojna moć Kine, zajedno sa Rusijom čini da se SAD prvi put u poslednjih 25 godina susretnu sa potencijalnim rivalom. Koliko je jaka američka flota?
U američkom saopštenju "Plan obezbeđivanja dominacije SAD u moru" analizira se preovlađujući stav da da je američka mornarica ubedljivo najmoćnija pomorska sila, a najznačajnije je ovde tehnološko istraživanje i razvoj. Odnosno, kako kaže kineski vojni ekspert Jin Žu, superiornost američke mornarice prvenstveno leži u "naprednim informativnim tehnologijama" prenosi sajt "Šta se priča o Americi".
On navodi da je mornarica SAD opremljena tako da može da vodi "elektronsko ratovanje", s obzirom da su svi borbeni sistemi povezani u jednu mrežu, koja nudi značajne prednosti u smislu borbene gotovosti.
Pritisak na Kinu i Rusiju
Najnoviji izveštaji govore u prilog tome da Rusija i Kina nastavljaju da razvijaju svoju vojnu industriju. Sa druge strane, smanjenje troškova ostaviće američku mornaricu u neprijatnoj situaciji. Što se tiče nazaustavljivog kineskog razvoja, Američka vojska je jasno fokusirana da održi korak sa ogromnim napretkom Kine u poslednjih nekoliko godina - i po količini i po kvalitetu.
Ako govorimo o konkretnim brojevima, kineska vlada u svom izveštaju "O bezbednosnoj strategiji u Azijsko-pacifičkim vodama" pominje 303 vojna broda u ovoj zoni, u 2015. godini. Prema izveštajima američke vojske, broj kineskih vojnih brodova ne samo da je porastao u odnosu na ostale flote azijskih zemalja, već i u odnosu na američku vojnu flotu.
Istog dana kada je američka vojska izdala svoj izveštaj, američka agencija Asošijeted pres citirala je vojni izvor navodeći da je "sa svega 272 u ovoj zoni, Amerika daleko iza Kine".
Kada se radi o osobenostima ovih flota, onda bi trebalo reći da SAD najviše pažnje poklanjaju nosačima aviona i podmornicama. Kinesko ministarstvo odbrane je već najavilo da je prvi nosač aviona domaće proizvodnje skoro gotov. Ipak, Pentagon ne očekuje da će ovim brodovima kineska flota biti značajno obogaćena do 2030. godine.
Trebalo bi dodati i da su vrhunski američki pomorski stručnjaci nakon održanih proba kineskih strateških nuklearnih podmornica izjavili da ovi manevri potvrđuju da je Kina spremna za pravu "nuklarnu borbu". Uprkos američkim izjavama, nije bilo zvaničnih potvrda o ovim strateškim testovima od strane kineskog Ministarstva odbrane.
Jin Žuo razmatra mogućnost da je strah SAD u vezi sa narastajućim arsenalom kineske mornarice potiče najpre zbog toga što nadležni žele da ubede vladu da su dodatni izdaci američke mornarice neophodni. Tokom prethodnih godina, kineska mornarica se po mnogim parametrima približila američkoj floti. Pa ipak, SAD smatraju da mogu da održe premoć u oblastima oko obala Kine. Naravno, kineska mornarica će želeti da ostvari svoje kapacitete kako bi zaštitila kineske nacionalne interese.
Što se pak tiče ruske mornarice, Jin Žuo smatra da Rusija ostaje jedina nacija koja je sposobna da konkuriše američkoj nuklearnoj floti i pomorskom naoružanju.
Ruska mornarica se sada modernizuje i uvećava svoje kapacitete, pa bi i u skoroj budućnosti mogla da promeni svoju ulogu od obalsko- defanzivne ka floti koja je može da raspoređuje svoje brodove u udaljene strane vode.
- Sa druge strane, bez američke pomoći, moć nijedne evropske nacije ne bi mogla da se poredi sa moći ruske flote. Američke vojne snage su neodvojivi od Evrope - a ovo znači izmeštanje strateškog težišta na Istok - zaključuje kineski vojni ekspert.