"Ruska pretnja" izgovor Poljskoj da dovuče NATO
Gromoglasne tvrdnje Varšave da je pod pretnjom koja dolazi iz Rusije, ni sa čimnisu potkprepljene. U stvarnosti Poljska pokušava da razmesti vojsku NATO-a na svojoj teritoriji na tuđ račun, piše američki stručnjak za bezbednost Dag Bendou.
Poljska teži da na svojoj teritoriji razmesti vojsku NATO-a, zbog čega govori o "ruskoj pretnji“, dok ostale evropske zemlje Rusiju ne doživljavaju na taj način, piše bivši specijalni pomoćnik predsednika SAD Ronalda Regana u tekstu za Nešenel interest.
Kao domaćin samita NATO-a 2016, Poljska je jasno dala do znanja svima da je njen glavni cilj da se u nekoliko narednih meseci izvrši pritisak na članice Alijanse da joj pruže vojnu pomoć.
Poljska vlada je objavila da će se svetski lideri okupiti u julu ove godine u Varšavi da bi razmotrili kako da se "najefikasnije bore protiv pretnji“, a glavna od njih je "agresivna Rusija“.
Sada poljske vlasti zahtevaju razmeštanje vojske NATO-a na svojoj teritoriji i čak će pokušati da zaključe sporazum s Velikom Britanijom.
U zamenu za to Poljaci obećavaju da će doprineti "ograničavanju priliva migranata u Britaniju“, piše Dag Bendou.
Malo zainteresovanih zemalja
U međuvremenu, većina država-članica NATO-a u Evropi smanjuje vojne budžete. Niko ne može ozbiljno da očekuje da će Danska, Italija ili Španija omogućiti stalno prisustvo vojske Alijanse u Poljskoj.
Nemačka je takođe javno odbacila ovu ideju, isto kao i Grčka i Hrvatska.
Pročitajte još:
* Demonstracijom sile u Siriji, Rusija poslala upozorenje Zapadu
Samo Velika Britanija i Francuska ostaju realni kandidati, ali obe države su nedavno vrlo nerado prekinule smanjivanje vojnih budžeta.
Ostaju samo SAD, koje će Poljska nagovarati da „nastave da štite kontinent koji ne uviđa veliku neophodnost da se štiti“, navodi politikolog.
Evropske članice NATO-a, izuzev Estonije, Grčke i Poljske, ne troše čak ni dva odsto BDP-a koje su članice Alijanse dužne da izdvajaju za vojne rashode.
- Dva procenta nije mnogo ako verujete da je vaša zemlja pod pretnjom autoritarne, agresivne sile. A Poljska i dalje sebe smatra nezaštićenim istočnim obodom NATO-a i glasno izražava strah od ’ruske pretnje’. Ne želeći da se u to upušta samostalno, Poljska zahteva da druge članice NATO-a pokažu da ispunjavaju obavezu da se brinu o zaštiti - navodi autor.
Od Rusije nema relne pretnje
Podrazumeva se da "ruska pretnja“ nije tako velika kao što Poljska želi da predstavi. Bez obzira na zabrinutost Varšave povodom "Centralne i Istočne Evrope“, od Rusije nema nikakve realne pretnje tom regionu i niko čak ne može ni da zamisli „preporod Crvene armije koja je krenula ka Crnoj Gori“. Poljska je, zapravo, potpuno bezbedna, smatra američki politikolog.
Prema mišljenju autora, za Evropu je došlo vreme da se samostalno brine o svojoj bezbednosti, a ne da se oslanja na SAD i na novac američkih poreskih obveznika.
Opravdanost NATO-a kao saveza, u kojem su glavne bile SAD, nestala je još pre nekoliko godina. Sada je došlo vreme da se formira drugačija vojna alijansa koja bi navela Evropu da ulaže u svoju bezbednost, kao što sada u nju ulažu SAD.
- Poljska hoće da napravi posao, razmeštajući vojsku NATO-a na svojoj teritoriji. Vašington mora da pokaže da bez obzira na ono što žele druge zemlje, Amerikanci neće u tome učestvovati - piše Dag Bendou.