Razornija od atomske: Šta je hidrogenska bomba?
Termonuklearna ili hidrogenska bomba, koju Severna Koreja tvrdi da je danas (6. januar) testirala, razvijena je posle upotrebe nuklearne bombe u Japanu u Drugom svetskom ratu i od nje je mnogo razornija.
Obe bombe - atomska i hidrogenska - vrsta su nuklearnog oružja, što znači da se energija oslobađa usled nuklearne reakcije. Međutim, način na koji zapravo oslobađaju energiju je različit, što dovodi i do razlika u snazi jedne i druge bombe.
Jedna od najvećih razlika jeste ta što atomska bomba koristi nuklearni fisiju, koja veći atom deli na dva manja kako bi stvorila energiju. Hidrogenska bomba, s druge strane, koristi fuziju, odnosno dva ili više manjih atoma spaja u jedan veliki.
Hidrogenska bomba takođe u sebi ima i fisiono oružje koje služi da pokrene oslobađanje energije i fuziju. To je neophodno jer fuziono oružje zahteva ogromnu količinu energije da bi se pokrenulo - onoliku koliku može da oslobodi atomska bomba. Zvezde takođe proizvode energiju kroz fuziju.
Prva hidrogenska bomba, koji su Amerikanci testirali 1952. godine proizvela je energiju koja je odgovarala onoj od 10 megatona TNT-a, otprilike 1.000 puta više od atomske bombe bačene na Hirošimu.
Godinu nakon Amerikanaca i Sovjeti su isprobali svoju hidrogensku bombu, čime je otpočela trka u naoružanju "superbombama".
Najsnažnija H-bomba ikad detonirana bila je sovjetska tzv. carska bomba koja je 1961, oslobodila energije u vrednosti 50 megatona TNT.
Severna Koreja je objavila da je danas sprovela uspešno testiranje hidrogenske bombe. Vest o testiranju hidrogenske bombe severnokorejska televizija je objavila nekoliko sati pošto su agencije za praćenje seizmičkih aktivnosti iz više zemalja detektovale potres magnitude 5,1 u blizini severnokorejskog kompleksa za ispititivanje nuklearnog oružja.
Svetske sile osudile su testiranje hidrogenske naprave ocenivši da taj potez ugrožava sigurnost regiona i predstavlja kršenje rezolucija UN.