SAD drže ključ pobede nad Islamskom državom
Vašington mora razrešiti izraelsko-palestinski sukob kako bi se porazili džihadisti i slične oružane grupe.
Ovo je izjavio Robert Mali, viši savetnik predsednika Baraka Obame za pitanja borbe protiv Islamske države.
Mali dobro poznaje Bliski istok, jer je decenijama uključen u ta pitanja i razume pojedinosti, kao i širu sliku. Osvežavajuće je da neko u Beloj kući sa iskustvom sa terena kaže istinu, bar na trenutak, i ovaj potez bi mogao ukazati na efikasniju i koherentniju američku spoljnu politiku u regiji.
Naravno, zvaničnici iz Bele kuće često govore istinu o arapsko-izraelskim pitanjima tek pred kraj svojih mandata, kada su suočeni sa novim političkim rizicima i kada se često uzdržavaju od preduzimanja hrabrih inicijativa koje bi odgovarale njihovim rečima.
Mali tvrdi da nastavak izraelsko-palestinskog sukoba ide u korist džihadistima na dva načina: tako što povećava privlačnost za regrutaciju i otežava saradnju sa vodećim arapskim državama da se dovede do promene na terenu. Iako saradnja postoji iza kulisa, države kao što je Saudijska Arabija ne mogu otvoreno sarađivati sa Izraelom dok traje sukob.
Razrešenje ovog sukoba umnogome bi doprinelo mirnijem Bliskom istoku - baš kao što je njegovo nerešavanje decenijama doprinelo masovnoj frustraciji, poniženju i radikalizaciji.
Ovde SAD treba da odigraju ključnu ulogu jer su i dalje jedini posrednik kojem obe strane veruju, iako nisu ostvarile nikakve rezultate još od Sporazuma u Oslu iz 1993. Državni sekretar Džon Keri priznao je nakon svoje poslednje posete regiji Bliskog istoka u decembru, da SAD nemaju više ideja kako da prevaziđu trenutni zastoj u mirovnom procesu.
Možda bi mogao početi proširenjem kruga posrednika tako da ne obuhvata samo SAD. Potpuni neuspeh Vašingtona odražava njegov pristrasan pristup ovom procesu koji favorizuje izraelsko viđenje stvari nad jednakim pravima obe strane.
Pristrasna diplomatska podrška Vašingtona Izraelu doprinosi hroničnim tenzijama između arapskih državljana i njihovih vlada, koji se oslanjaju na političku i vojnu podršku Vašingtona.
Objektivnije nastojanje da se posreduje popravilo bi imidž Amerikanaca u arapskom svetu. Ankete su više puta pokazale da arapsko javno mnjenje oduvek donosi sud o SAD-u na osnovu načina na koji se Vašington odnosi prema palestinskom pitanju.
Širenje izraelskih naselja potpiruje rašireno mišljenje među Arapima da je Izrael instrument imperijalne i kolonijalne sile Zapada na Bliskom istoku.