Pilot poljskog predsednika nije bio sam u kokpitu
Kapetan aviona poljskog predsednika Leha Kačinjskog, koji se srušio početkom aprila u zapadnoj Rusiji, komunicirao je na ruskom jeziku sa kontrolom vazdušnog saobraćaja na aerodromu u Smolensku, izjavio je danas šef tehničke komisije koja ispituje uzroke ove nesreće Aleksej Morozov. U trenutku pada aviona u kokpitu su se pored pilota nalazile još dve osobe, kojima je prema propisima, tu zabranjen ulaz.
"Navigacioni oficir je sa kontrolorima vazdušnog saobraćaja u zonama Minska i Moskve komunicirao na engleskom, ali je sa kontrolom aerodroma Smolensk komunicirao na ruskom", izjavio je Morozov, ističući da se procenjuje da je pilot solidno vladao ruskim jezikom.
Pored toga, Morozov je kazao da se sistem za upozoravanje aktivirao 18 sekundi pre katastrofe, a da je trebalo da piloti, u takvoj situaciji, podignu avion na veću visinu dok se signal ne isključi.
"Trenutno nemam odgovor na pitanje zašto to nije učinjeno", dodao je Morozov.
On je ranije kazao da su poljski avion, kao i navigacioni i inženjerski sistemi aerodroma u Smolensku, u blizini koga se nesreća dogodila, bili potpuno ispravni.
Načelnica Međunarodnog vazduhoplovnog komiteta Tatjana Anodina izjavila je da je apsolutno neophodno da se istraži u kom su stepenu osobe koje nisu pripadale posadi, a nalazile su se u trenutku sletanja aviona u pilotskoj kabini, uticale na uzroke nesreće.
"Pitanje uticaja na posadu i donošenje odluke (u vezi sa sletanjem) mora da se istraži. To je od suštinskog značaja za istagu o uzrocima nesreće", rekla je Anodina.
Ona je ranije izjavila da avion poljskog predsednika Kačinjskog nije pao zbog terorističkog napada, eksplozije, požara, niti kvara, a da su se u pilotskoj kabini nalazile dve osobe koje nisu pripadale posadi.
Anodina je, takođe, kazala da je glas jedne osobe identifikovan, a da Poljska treba da utvrdi kome pripada glas druge osobe, te da identifikaciju otežava činjenica da su vrata pilotske kabine bila otvorena.
U avionskoj nesreći koja se dogodila 10. aprila poginulo je 96 osoba, među kojima predsednik Kačinjski, njegova supruga i najviši poljski zvaničnici, koji su putovali u Rusiju na komemoraciju povodom zločina u Katinskoj šumi.