Ameri se obrukali: Minolovac im je pun promašaj!
Američka Ratna mornarica je uložila skoro 700 miliona dolara u sistem za otkrivanje mina, koji je 16 godina razvijala. Ispostavilo se da je bačena para, jer sistem nije u stanju da izvrši ni najosnovnije zadatke!
Daljinski sistem za otkrivanje mina (RMS) napravljen za upotrebu na novom američkom bojnom brodu za priobalna područja. Međutim, Kancelarija za operativna testiranja i ocenjivanje Ministarstva odbrane SAD objavila je da dron tehnologija koja bi trebalo da otkriva podvodne mine, nije uspela da ih u nizu pronalazi i uništava.
Testiranja su izvršena u septembru 2014.
- Ratna mornarica je utvrdila da je ukupan broj neuspeha i periodičnost neuspeha RMS-a veći od planiranog za taj sistem - navedeno je u pres službi.
Pročitajte još:
* Čelično čudovište SAD-a krenulo "na put"
* Američki vojnici: Obama, ukini dronove - podstiču terorizam
Frenk Kendal, podsekretar Pentagona zadužen za nabavku nove opreme, najavio je za početak naredne godine reviziju ovog programa.
Kontroverzni dron za otkrivanje mina, koji je napravio gigant vojne industrije "Lokhid Martin", trebalo je da bude glavna komponenta američkih bojnih brodova za priobalna područja.
U teoriji, ovaj podvodni bi sa broda trebalo da se spusti u vode u kojima se očekuje prisustvo mina. Dron bi trebalo da ih otkrije i saopšti tu informaciju o njihovoj lokaciji brodu u realnom vremenu, kako ih brod izbegao ili uništio.
Program se našao na udaru Kongresa nakon serije neuspešnih testiranja u 2014. Ništa bolje nije prošao ni u 2015.
Uprkos kritikama iz Kongresa, revizije koju je najavio Kendal i nezavisne revizije koju treba da obave zvaničnici američke Ratne mornarice, "Lokhid Martin" i dalje brani svoj podvodni dron sistem.