Islamskoj državi oružje iz Ukrajine
Kuvajtska tajna policija pohapsila je bandu koja je kupovala oružje u Ukrajini i njime snabdevala Islamsku državu u Siriji.
Bandom je komandovao državljanin Libana Usama Muhamed Said Hajat. On je priznao da je sirijskoj grani Islamske države dostavljao novac i oružje, uključujući lake protivavionske raketne sisteme kineske proizvodnje FN-6. Hajat je ispričao da je u Ukrajini zaključivao poslove o snabdevanju Islamske države naoružanjem. Oružje je preko Crnog mora dostavljano u Tursku, odakle je prebacivano preko sirijske granice.
Osim Hajata, u Kuvajtu su uhapšeni i trojica Sirijaca, Egipćanin i Kuvajćanin. U bandi si bili još dvojica Sirijaca i dvojica državljana Australije, ali nije saopšteno da li su i oni uhapšeni.
Rakete FN-6 nisu u naoružanju vojske režima u Kijevu. Osim kineske, koriste ih i vojske Malezije, Kambodže, Sudana, Pakistana i Perua. Ministarstvo odbrane u Kijevu demantovalo je da je upleteno u ovaj šverc.
Pročitajte još:
* Odmazda neizbežna: Jurićemo teroriste i do kraja sveta
Međutim, još 2013. godine bivši ministar spoljnih poslova Leonid Kožara bio je u situaciji da se pravda zbog optužbi da Ukrajina narušava režim sankcija na postavke oružja Siriji. Da je posao razgranat potvrdila je i informacija u junu ove godine, kada je izbio skandal povodom šverca u Siriju oružja koje je Ukrajini dostavila Amerika za rat na Donbasu.
Kao što su "Vesti" tada pisale, dokumente je dostavila grupa hakera Sajberberkut, koja je i ranije upadala u arhive kijevskog marionetskog režima. Mada ima i onih koji smatraju da je reč o paravanu za ruske tajne službe. U tim dokumentima navedeno je da kijevski režim američko oružje prodaje sirijskom predsedniku Bašaru Asadu, trenutno glavnom neprijatelju Vašingtona posle ruskog predsednika Vladimira Putina.
Iz predstavljenih dokumenata videlo se da posao s prodajom oružja zaključuju zamenik kijevskog ministra odbrane Pjotr Mehjed i brigadni general Sirijske arapske armije Talal Mahluf, za kog se navodilo da je blizak Asadu. Posebno je upalo u oči da je Pjotr Mehjed ostao na funkciji i kada je smenjen njegov šef, ministar odbrane Valerij Heletej.
Zarada za režim
U dokumentima iz juna navodilo se da je posrednik u švercu bio tajkun Igor Baluta, bivši gubernator Harkovske oblasti. Noću je kamionima 72. i 92. brigade s promenjenim ciradama i tablicama iz Bele crkve (vojnog aerodroma kod Kijeva), američko oružje dostavljeno u luku Odese, na obali Crnog mora. Navodilo se i da je tada presretnuta poruka Balute saučesniku: "Sirijci će isplatiti drugu ratu po prijemu robe. Čim Arsen (Avakov, tajkun i ministar policije) usaglasi sve sa Jacenjukom (Arsenij, premijer), javiću ti."
Spisak oružja priložen u pismu Pjotra Mehjeda bio je identičan potraživanju kijevskih vlasti od Amerike 25. novembra 2014. Reč je o 400 snajperskih i 2.000 jurišnih pušaka, 720 bacača granata, 200 minobacača, raketnim kompleksima, opremi i municiji.