Neophodna zajednička akcija: Raketni sistemi S-300 i migovi na Kavkazu
Formiranje zajedničkog sistema protivvazdušne odbrane Rusije i Jermenije neophodno je zbog aktuelnih pretnji, između ostalog zbog međunarodnog terorizma usmerenog na region Kavkaza, izjavio je zamenik načelnika odbrambenog komiteta Saveta Federacije Rusije Franc Klincevič.
- Najveća pretnja dolazi upravo od porasta međunarodnog terorizma koji je direktno usmeren na region Kavkaza - rekao je Klincevič i naglasio da je upravo zbog toga neophodno formirati zajedničku protivvazdušnu odbranu.
Pročitajte još:
* Putin naredio: Formiranje zajedničkog sistema PVO na Kavkazu
* Iza zatvorenih vrata: Koje oružje Srbija zaista dobija od Rusije?
Zajednički sistem PVO uključivaće jermenske oružane snage raspoređene u ruskoj bazi u Jermeniji, kaže za Sputnjik politikolog Sergej Minasjan. To su, prema njegovim rečima, PVO sistemi S-300V i lovci MiG-29. Istovremeno, objašnjava jermenski politikolog, uključeni će biti i ruski sistemi PVO i avijacija koja je raspoređena na severnom Kavkazu.
To omogućuje Jerevanu da, ako je to potrebno, reaguje na eventualne pretnje koristeći ne samo sopstvene sisteme, nego i kapacitete ruske vojske, objašnjava Minasjan. Zajednički sistem, kako je rekao, takođe omogućava razmenu informacija u realnom vremenu, kao i praćenje vazdušnog prostora daleko od granica Jermenije.
Odgovarajući na pitanje da li Rusija i Jermenija intenziviraju vojnu saradnju zbog situacije u Siriji, Minasjan kaže da novi sistem može da nadgleda vazdušni prostor Bliskog istoka.
- Treba napomenuti da je formiranje zajedničkog sistema PVO započeto još pre 10 godina, kako u okviru bilateralne saradnje, tako i u okviru Organizacije za kolektivnu bezbednost i saradnju (ODKB), a zbog situacije u Siriji ovaj sistem samo dobija na aktuelnosti - rekao je on.
Jermenski politički analitičar se ne slaže sa mišljenjem da time Rusija praktično "uvlači" Jermeniju u hladni rat protiv Zapada.
- Jermenija je članica ODKB, na njenoj teritoriji se nalazi ruska vojna baza. Ruski vojnici štite jermensko-tursku granicu, kao i granicu sa Azerbejdžanom. To govori o tome da Moskva i Jerevan odavno imaju uzajamne bezbednosne obaveze. Osim toga, ne smatram da se između Rusije i Zapada trenutno vodi hladni rat nalik onome koji se dogodio u 20. veku - smatra Minasjan.