Bitka za pesak Palmire
Sirijska armija prišla je već na tri do 20 kilometara ka drevnoj Palmiri. Ali o pobedi nad Islamskom državom je rano da se govori iako su teroristi od maja pod vatrom artiljerije i minobacača i udarima ruskih jurišnih bombardera i helikoptera.
Na položaje terorista nastupa sirijska 18 oklopna divizija Trećeg korpusa, ali veoma polako. Artiljerija uništava teroriste, ali vojska retko zauzima utvrđene položaje terorista, a ponekad ne uspeva da ih zadrži. A onda se iznenada pojavljuju ruski helikopteri MI 24P i ispaljuju salve raketa i rafala iz automatskih topova.
Rusi koriste vojni aerodrom Tifur, oko 50 kilometara zapadno od Palmire. Ispred njih je sirijska armija, a onda nekoliko utvrđenih linija odbrane terorista. Za pola godine, od kako drže Palmiru, oni su se ozbiljno ukopali. Sirijci se zato trude da ih pre juriša na Palmiru pobiju što više na otvorenom polju, koje je tek sada pomalo ozelenelo u sezoni retkih kiša.
Pročitajte još:
* Ruski bombarderi i Asadova pešadija lome džihadiste
* Novi saveznici: Rusija i sirijska opozicija zajedno protiv džihadista
* VIDEO: Džihadisti nemoćni, ruski avioni uništavaju sve pred sobom
Sirijski general Al Majhub je optimističan. Poslednji podaci koje je izneo govore o uništenju oko 40 terorista i najmanje 20 oklopnih vozila i kamioneta sa montiranim teškim mitraljezima i automatskim topovima 23 milimetra.
Ali vrednost grada nije samo u arheološkom nalazištu, ruševinama prestonice carice Zenobije i važnog rimskog grada. Pored se nalazi savremeni grad Tadmor od oko 50.000 stanovnika.
Užas u zemunicama
- Sirijski avioni vide se na nebu i teroristi imaju vremena da se sakriju u zemunice. Rusi gađaju s velikih visina jer imaju savremene sisteme za gađanje a bombe su im laserski navođene. Sa zemlje ih teroristi ne vide i
osećaju užas od ruskog vazduhoplovstva - priča sirijski oficir s prve linije.
- Pogledajte na kartu i odmah ćete da razumete u čemu je vrednost Palmire. Siriju čine priobalje, plodna dolina Eufrata, oaze, pustinja i nekoliko desetina raskrsnica koje sve to povezuju. U Siriji je moguće da ne kontrolišete teritoriju, ali da vladate svim tim putevima i raskrsnicama - objašnjava Dmitrij Jevsafejev, moskovski arabist, univerzitetski profesor i ekspert za vojno-politička pitanja i konflikte.
On objašnjava da su teroristi poslednjih godinu i po dana dejstvovali vojnički pismeno i rasporedili se po glavnim komunikacijama. Zato će uspeh ili neuspeh armije biti opredeljen brojem zauzetih raskrsnica. Time bi raskomadali teritoriju pod kontrolom terorista, sprečili prevoz municije, hrane, goriva, ranjenika.
Front od 100 kilometara
Čisti sirijska armija i daleke prilaze Palmiri. Tako su zauzeli položaje terorista istočno od hrišćanskog grada Sadada, čak stotinak kilometara od Palmire. Pre dve godine Islamska država je u Sadadu počinila užasan masakr hrišćana. U susednom Karjatejnu lokalne vlasti nagovorile su 95 terorista da predaju oružje i vrate se mirnom životu. General Al Majhub uverava da je vojska ozbiljno napredovala ka Palmiri.
- Dok sirijska vojska ne zauzme raskrsnicu Palmire, nivo komunikacije teritorija pod teroristima biće viši nego onih koje drži vlada. To je loše, i u određenom trenutku može da se osveti vojsci. Problem Palmire mora hitno da se reši - zaključuje profesor Jevsafejev.