Junker i Tusk: EU je u lošem stanju! Članice u fazonu "da komšiji crkne krava"
Predsednici Evropske komisije Žan Klod Junker i Evropskog saveta Donald Tusk upozorili su danas u Evropskom parlamentu da migrantska kriza preti da ugrozi temelje Evropske unije i pozvali članice EU na jedinstvenu i solidarnu akciju.
- Ovo je možda najveći izazov u poslednjih nekoliko decenija, koja ima potencijal da dovede do tektonskih poremećaja u evropskom političkom pejzažu - rekao je Tusk, obraćajući se poslanicima EP na plenarnoj sednici u Strazburu.
Tusk je upozorio da nedostatak jedinstva i solidarnosti među zemljama članicama preti Šengenskom sporazumu i da se ne može očekivati od nečlanica, kao što je Turska, da brane spoljne granice EU, već da ona mora za to da se pobrine sama.
Pročitajte još:
* Razlozi zašto izbeglice toliko žele da stignu u EU
Predsednik Saveta je kazao da treba biti svestan da mere koje su dogovorene na briselskom mini-samitu u nedelju, kao što je obavezna registracija izbeglica duž zapadnobalnskskog puta nečhe zaustaviti migrante, ali da očekuje da njihov priliv bude usporen.
Junker je u obraćanju poslanicima ukazao da "EU nije u dobrom stanju".
- Da nije tako, ne bismo morali da u nedelju sazivamo vanredan mini-samit sa zemljama Zapadnog Balkana, već bismo problem rešavali redovnim putem - kazao je on i podsetio da smo na televizijskim ekranima nedavno videli izbeglice kako gacaju kroz ledenu vodu, a da će se uskoro na njihovom putu naći sneg i led.
- Ova kriza ne pogađa samo Zapadni Balkan, nego i evropske institucije, pa stoga umesto velikih političkih govora moramo da zasučemo rukave i bacimo se na posao - kazao je on i uputio niz oštrih kritika na račun članica EU, za koje je rekao da "vuku noge, a trebalo bi da trče"
- Nezamislivo je da neke članice neće ni da informišu susedne zemlje o migrantima koje se kreću prema granici i da se ponašaju u stilu "da komšiji crkne krava". To mora da prestane - kazao je on.
Sem toga, neke članice sporo ili nikako ne uplaćuju obećana sredstva za zbrinjavanje izbeglica, i ne šalju stručno osoblje u agencije koje treba da obezbede granice.
- Za evropsku graničnu agenciju Fronteks nam treba dodatnih 775 ljudi, a dobili smo manje od polovine - rekao je Junker i upozorio da takvo ponašanje može da dovede do toga da EU izgubi svaki kredibilitet.
Govoreći o Turskoj, Junker je ukazao da je neophodno uspostaviti što bližu saradnju sa tom zemljom kako migranti iz nje ne bi više išli ka EU.
- Znam da su mnogi zabrinuti zbog stanja ljudskih prava i slobode štampe u Turskoj, ali kuda bi nas odvelo ako bismo sad pokrenuli diskusiju o tome - kazao je on.