Zalutala je u Pakistan pre 13 godina, sada se vraća kući
Gluvonema Indijka koja je pre 13 godina, još kao devojčica, zalutala u Pakistan nakon što je tumarajući prešla jednu od vojno najčuvanijih granica u svetu, vratila se danas u Indiju, ali kaže da porodica koju je sa fotografija identifikovala kao svoju ipak nije njena.
Priča o Geti, hinduskinji koja je sada u ranim dvadesetim godinama, privukla je pažnju javnosti u obema zemljama u trenutku pojačanih bilateralnih tenzija i pograničnih sukoba između nuklearno naoružanih rivala, prenosi Rojters.
- Nije važno da li ćemo naći njene roditelje ili ne, ona je kćer Indije i staraćemo se o njoj - rekao je novinarima indijski ministar spoljnih poslova Sušma Svaradž.
Geta je imala 11 godina kada je na misteriozan način prešla iz Indije u Pakistan, a kako je u tome uspela nije baš najjasnije, ali ona mimikom pokazuje da se dogodila eksplozija od koje je trčeći bežala pre nego što su je uhvatili naoružani ljudi.
U Pakistanu je boravila u dobrotvornoj dečjoj ustanovi u Lahoreu, gde su joj nadenuli muslimansko ime Fatima.
Kada je tamo smeštena, najpre je pokazivala prstom na kartu Indije, naročito na oblast južno od države Džarkhand, a kasnije je jasno stavila do znanja da je iz Indije, a ne iz Pakistana.
- Geta je sa nama bila 13 godina. Sada je vreme da ide kući - rekao je Fajsal Edhi, sin osnivača pakistanske Fondacije Edhi koja je brinula o zalutaloj devojčici.
Ona je danas, kao mlada žena, napustila tu ustanovu i otputovala u Nju Delhi da bi se tamo sastala sa porodicom iz indijske države Bihar koju je, kako kaže, prepoznala sa fotografija koje je poslala Indijska visoka komisija u Pakistanu.
U tradicionalnoj crvenoj odeći, sa maramom na glavi, smejala se i mahala televizijskim kamerama napuštajući aerodrom.
Ministar Svaradž kaže da će, ako DNK test pokaže da to nije njena porodica, ona biti privremeno poslata u drugu dobrotvornu ustanovu, a da će se potraga za njenim roditeljima nastaviti.
Sukobi su razdvojili mnoge porodice otkako su Indija i Pakistan postali odvojene države 1947. godine, podseća britanska agencija.