"Putin nastavlja da igra politički poker. I ima sve adute za pobedu!"
Samit "Normandijske četvorke" u Parizu dokazao je jednostavnu istinu - u međunarodnoj politici, koja je slična pokeru, sve je povezano. U ovoj igri ni nemačka kancelarka Angela Merkel ni francuski predsednik Fransoa Oland nemaju keca u rukavu.
- Dok u javnosti Merkelova i Oland negiraju bilo kakvu vezu između sirijskog problema i ukrajinske krize, iza zatvorenih vrata diplomate odavno traže neku vrstu kompromisa sa Rusijom. Uloga i prestiž Rusije će se povećati, a u zamenu će Kremlj izvršiti određene ustupke u kriznim pitanjima - napisao je politički analitičar Bernd Rigert za "Dojče vele".
Početkom vojne operacije u Siriji, Rusija je pokazala karte zapadnim zemljama, koje nemaju nikakve čipove da prisile Kremlj da promeni svoju politiku.
Rigert primećuje da su se zapadne sankcije Rusiju pokazale kao neefikasne i da Putin, koji se pojavio kao vešt taktičar, u ovom trenutku ima veliki uticaj na globalnu političku scenu.
Autor nastavlja navodeći da će kompromis između Zapada i Rusije biti obostrano koristan: uloga Moskve i njenog političkog autoriteta će se povećati, a Kremlj bi, u izvesnoj meri, mogao da odstupi od svog stava.
Pročitajte još:
* Vašington u strahu: Šta ako se Evropa okrene Rusiji?
* Normandijska četvorka o Ukrajini: Šta se sprema u Donbasu?
Sirijska kriza bi mogla dovesti do kolapsa ujedinjene Evrope, koja je upala u političku krizu nakon dolaska hiljada migranata iz zemalja Bliskog istoka u EU. Pritisak je rođen na Zapadu, a Rusija posle intervencije u Siriji Kremlju donosi dodatne poene, zaključio je Rigert.
- Rusija nastavlja da igra politički poker. A ni Nemačka kancelarka Angela Merkel, ni francuski predsednik Fransoa Oland nemaju keca rukavu - napisao u zaključku Bernd Rigert.