Brazilske muke sa morskim đubretom: Daske najbolji ulov
Ribar Siseron Romao Batista živi u sirotinjskoj četvrti Rio de Žaneira. Nakon jutarnjeg ribolova ovaj 69-godišnji udovac proda ulov odmah na doku jer je jeftiniji od supermarketa, a onda može da predahne i popuši cigaretu. Iako je u penziji, on svakog jutra ide u ribarenje da bi mogao da preživi mesec, a često prespava u svom čamcu.
U faveli Vila pinheiro mnogi starci su prinuđeni da rade, a oni koji više nisu sposobni da se bore sa morem, krpe mreže, koje iz godine u godinu love sve manje riba, a sve više đubreta. Ljudi krive industriju i gradsku kanalizaciju koje su pristanište pretvorile u ogromnu deponiju. Plima na talasima vrati toliko smeća na obalu da ribari ne mogu da očiste dokove, ma koliko se trudili.
Procenjuje se da u širem okruženju grada živi oko 12 miliona stanovnika, pa je priroda naprosto ugušena ljudskim otpadom. Nekad su ribari donosili vredan ulov, a danas ne mogu da zarade ni 50 dolara. Ponekad ribar ima sreće da ulovi vredno đubre, pa se Edmo Rodrigez da Kosta iz jutarnjeg ribolova vratio sa čamcem natovarenim sa dve pozamašne daske. U mreži je imao samo devet riba nakon četiri sata ribolova.
Svetska baština
Ceo Rio de Žaneiro proglašen je 2012. godine svetskom baštinom. Zaliv Guanbara zagađen je danas 80 odsto, a idućeg leta Rio je domaćin Letnjih olimpijskih igara, pa je plutajuće đubre velika prepreka za takmičenje jedriličarskih regata.
Gradske vlasti su počele da čiste zaliv, ali pitanje je kako će se rešiti industrijskog i kanalizacionog otpada, koji neprestano navire.