U Rusiji poginula 52 rudara
Broj žrtava dve eksplozije metana u rudniku uglja "Raspadskaja" popeo se danas na 52 a još je neizvesna sudbina 38 rudara koji su zarobljeni u rudniku.
Sudbina 38 rudara još je nepoznata posle nesreće koja se desila pre dva dana, izjavio je agenciji Itar-Tass predstavnik štaba za uklanjanje posledica nesreće.
Premijer Rusije Vladimir Putin, koji je u bolnici posetio ranjene rudare, izjavio je da je situacija strašna i tragična i uputio najdublje izraze saučešća porodicama poginulih rudara.
On je izdao nalog za provođenje detaljne istrage o uzrocima nesreće u rudniku uglja "Raspadskaja", a potom se uputio u oblast Kemerovo, na mesto nesreće gde će nadgledati akciju spasavanja.
"Nalažem sprovođenje detaljne istrage o uzrocima eksplozije u rudniku i potezima konkretnih službenika", rekao je Putin i pozvao na donošenje sistemskih odluka koje će sprečiti ponavljanje ovakvih nesreća u budućnosti.
Prema Putinovim rečima, inspektori treba da ispitaju način na koji je eksploatacija uglja kontrolisana, kao i koje su mere odgovorna lica preduzela da bi proces vađenja uglja bio bezbedniji.
Zaključci istrage, kako je najavljeno, neće se odnositi samo na rudnik "Raspadskaja" već na "celokupnu rudarsku industriju i sva postrojenja sa potencijalno opasnom proizvodnjom".
Ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu rekao je da se prva eksplozija metana dogodila u subotu uveče u trenutku dok je u kopu radilo 370 rudara. Druga eksplozija usledila je nekoliko časova kasnije, nakon dolaska spasilačke ekipe. Među poginulima ima i članova spasilačke ekipe.
Šojgu, koji rukovodi spasilačkim operacijama, izjavio da se nivo metana spustio na prihvatljiv nivo, ali da novu opasnost predstavljaju podzemne vode, čiji se nivo diže na velikim dubinama.
Spasioci su nastavili potragu za preživelima pošto su u nedelju morali da prekinu akciju zbog visoke koncentracije metana u oknu.
Rudnik "Raspadskaja", koji se nalazi oko 3.000 km istočno od Moskve u Sibiru, dubok je 500 metara i ima 370 km podzemnih hodnika. Najveći je podzemni rudnik uglja u Rusiji, a godišnja proizvodnja mu je osam miliona tona.