Berlin okrenuo ploču: Izbeglice ne mogu da biraju zemlju, EU da zaštiti granice
Iako je Angela Merkel u jednom momentu nazvana "mati izbeglica" zbog ohrabrujućih poruka koje je poslala migrantima sa Bliskog istoka, iz Berlina su u nedelju stigle potpuno drugačije poruke. Ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer rekao je da kada se uvede sistem kvota za prihvat izbeglica oni neće moći da biraju u kojoj će zemlji EU živeti. Oglasio se i nemački ministar saobraćaja Aleksander Dobrint, koji je oštro kritikovao "potpuni neuspeh" EU u zaštiti svojih spoljnih granica i pozvao na primenu mera za zaustavljanje rekordnog priliva izbeglica.
Nemačka, najželjenija destinacija izbeglica i zemlja koja je primila najviše ljudi od svih članica Unije, želi da čitav blok prihvati sistem kvota, ali se tome oštro protive neke zemlje. De Mezijer je u intervjuu listu "Tages špigl" rekao da, ako izbeglice dobiju zaštitu u Evropi, moraju da prihvate da će ih rasporediti u različite države starog kontinenta.
- Izbeglice ne mogu da imaju slobodan izbor. Toga nema nigde na svetu - istakao je nemački ministar.
Pošto je Nemačka prihvatila najveći teret izbegličke krize, a iz Bavarske se sve glasnije čuje da ta pokrajina više ne može da se izbori sa hiljadama migranata koji svakodnevno pristižu, nemački ministar saobraćaja napominje da EU podhitno mora da zaustavi dolazak novih izbeglica.
- Neophodne su hitne efikasne mere za zaustavljanje priliva. To uključuje pomoć zemljama iz kojih izbeglice beže, kao i efikasnu kontrolu naših sopstvenih granica, koje sada više ne funkcionišu, imajući u vidu potpuni neuspeh EU u zaštiti svojih spoljnih granica - istakao je Dobrint u saopštenju za štampu.
Dobrint, član konzervativne stranke CSU na čelu sa kancelarkom Angelom Merkel, takođe je upozorio da je Nemačka "došla do samih granica svojih kapaciteta".
Samo tokom jučerašnjeg dana je u Minhen, prestonicu pokrajine Bavarske na jugu zemlje u koju izbeglice prvo stižu, stiglo 12.200 izbeglica. Dok Nemačka posrće pod teretom rekordnog priliva izbeglica, kojih će ove godine u tu zemlju, kako se očekuje, stići čak 800.000, izbeglička politika nemačke vlade dobija sve više kritika, čak i unutar vladajuće CSU.
Pre samo nekoliko dana je zamenik predsednika te stranke Hans-Peter Fridrih nazvao odluku kancelarke "političkom greškom bez presedana koja će imati katastrofalne posledice".
Pročitajte još:
* Danska: Nećemo prihvatiti ni jednu izbeglicu
* U Minhenu više nema slobodnog kreveta