Američki san, noćna mora današnjice (4): Zemlja izneverenog ideala
Svet je definitivno ušao u drugi čin hladnog rata i nije više pitanje - parafrazirajući trinaestu Fojerbahovu tezu - da li treba, nego kako menjati nastalu situaciju? Od Ukrajine, Bliskog istoka, Islamske države u Siriji i Iraku, destrukcije libijske države, pa do masovnog egzodusa izbeglica sa siromašnog evropskog juga prema severu, Evropa, zajedno sa ostatkom sveta, postaje prilično nelagodno mesto za život u budućnosti.
U centru ovog drugog čina hladnog rata koji je tako vidljiv u sadašnjim rusko-američkim odnosima, nalazi se "američko pitanje", a u centru tog pitanja unutrašnje zakonitosti i sile u samom genetskom biću američkog imperijalizma. Cela serija analitičara i na samom Zapadu smatra da sadašnje tenzije u svetu treba tumačiti upravo unutrašnjom prirodom američkih kontradikcija i implozionih sila koje u njemu dejstvuju.
Sila
Očuvanje "Države nacionalne bezbednosti" je glomazan posao. I ne može se ostvarivati bez politički dominantne, ekonomski moćne i vojno superiorne američke sile.
SAD trenutno u svetu imaju 750 vojnih baza. Unutrašnju osnovu američkog bića čini serija imperativa koji su, tokom istorijski kratkog vremena, američko društvo transformisale, od nekadašnjeg demokratskog ideala osnivača Unije američkih država, do policijske države koja operiše na osnovu dogme o stalnoj spoljnoj pretnji njenoj bezbednosti.
Tom dogmom i iz te (pseudo)opsesije izvodi se (pseudo)teza prema kojoj se te navodne pretnje "američkom snu" od zlih spoljnih neprijatelja mogu suzbiti jedino jačanjem "discipline" na unutrašnjem frontu i superiornim oružjem (uključujući atomsko) koje će, najčešće "preventivnim" intervencijama širom sveta, u korenu sprečavati namere zlih antiameričkih sila.
Modus operandi supersile izgubljene u opsesiji vladanja svetom kao načinu očuvanja "američkog sna", kod kuće počinje od masovnog unutrašnjeg kontrolisanja vlastitog građanstva - procedura koja komandnoj eliti vašingtonskog establišmenta - oligarhiji Vol Strita, korporativnom sektoru, plutokoratiji i vojno-bezbednosnom kompleksu - Pentagonu i CIA - osigurava trilione dolara budžetskih sredstava i očuvanje njihovih specijalnih interesa.
Američki san, noćna mora današnjice:
Sve se ovo - domaća i spoljna dominacija - izvodi stalnim sejanjem straha od potencijalne spoljne ugroženosti po Ameriku i njen "američki san" koji u životu prosečnog Amerikanca, praktično, nije ništa drugo nego bljutavi, malograđanski ideal posedovanja kuće sa bazenom, dve limuzine, ručka u obližnjem Mekdonaldsu i godišnjeg odmora u nekoj "egzotičnoj zemlji" kao što je Evropa.
Za obezbeđenje ovakvog "američkog sna" i odbranu od "stalne" spoljne ugroženosti, prvi imperativ je potpuna kontrola nad potencijalnim unutrašnjim neprijateljem.
Tako je od ideala osnivačkih otaca Amerike, za samo dvesta godina počela da se rađa ova "Država nacionalne bezbednosti".