Uhvaćena Putinova krtica
Ruski fizičar koji je radio u Institutu "Maks Plank", najpoznatijem istraživačkom institutu u Nemačkoj, osumnjičen je za špijunažu na račun Moskve, piše nemački nedeljnik "Špigl" u broju koji će izaći u subotu.
Nemačko državno tužilaštvo u Karlsrueu, koje je nadležno za slučajeve špijunaže i koje vodi istragu, nije htelo ništa da komentariše. Osumnjičenik kojem je 28 godina i predstavljen kao Ivan A. radio je više meseci između 2009. i 2011. u istraživačkom odeljenju tog instituta za optiku u Erlangenu, u Bavarskoj.
Taj stručnjak za kvantnu optiku i za nanofotoniku, čije se rezultati koriste u proizvodnji superjakih računara, sumnjiči se da je ruskoj kontraobaveštajnoj službi (FSB) predao poverljive podatke, tvrdi časopis.
Hladnoratovska praksa
U oktobru 2011, u ranijoj aferi špijuniranja na račun Moskve, jedan bračni par je uhapšen, a zatim i osuđen pošto je nemačka policija zatekla ženu dok je preko odašiljača primala šifrovane poruke. Kako pišu nemačka glasila, žena je puštena na slobodu u novembru prošle godine i vratila se u Rusiju, a njen suprug (53) je proteran početkom juna. O tom slučaju se tada govorilo u Nemačkoj kao o najvećem nakon hladnog rata.
Kako navodi "Špigl", naučnik je nakratko bio priveden lani na aerodromu u Diseldorfu, nakon čega su ga saslušale vlasti. Tada je radio na Tehničkom univerzitetu u Ajndhovenu, u Holandiji, koju je posle morao da napusti.
Nemačka kontraobaveštajna služba ušla je u trag tom naučniku prateći jednog ruskog diplomate akreditovanog pri generalnom ruskom konzulatu u Bonu.
Taj čovek, koga su nemačke službe identifikovale kao oficira ruske kontraobaveštajne službe, jednom mesečno je odlazio u Ahen, na zapadu zemlje, gde bi se sastajao s Ivanom A.
Ono što na prvi pogled deluje kao povratak u vreme Hladnog rata, proteklih dana delimičnu se pretvorilo u pravu medijsku histeriju.
Prema saznanjima nemačkih obaveštajnih službi, posebno nemačke Službe za zaštitu ustavnog poretka (BfV), "ruski agenti pojačano špijuniraju ciljeve iz sfere političkog, privrednog i naučnog života". Šef pomenute službe Hans-Georg Masen je potom u razgovoru za nemački "Velt am zontag" rekao:
- Nema tajne službe koja je više zainteresovana za prikupljanje obaveštajnih podataka u Nemačkoj od Rusije.
Ruske agente u Nemačkoj štiti diplomatski status jer deluju iz ambasade Ruske Federacije u Berlinu. BfV tvrdi da je gotovo trećina zaposlenih u tom diplomatskom predstavništvu nekada radilo za ruske obaveštajne agencije.