Bajden: Bezbednost Evrope je nedeljiva
Sjedinjene Američke Države čvrsto su privržene stavu da bilo kakva odluka o bezbednosti Evrope mora biti doneta u bliskoj saradnji sa evropskim saveznicima i partnerima, izneo je potpredsednik Džozef Bajden.
''Nikakvu odluku o našim evropskim saveznicima i partnerima nećemo doneti bez njih'', napisao je potpredsednik Bajden u autorskom tekstu za sutrašnje izdanje pariskog ''Internešenel herald tribjuna'', povodom predstojećeg puta u Brisel i Madrid.
Bajden je ocenio da SAD i Evropa mogu biti ponosni na zajednnička dostignuća-izgradnju najuspešnijeg saveza u istoriji, koja je održavao mir u evroatlantskom preostoru više od 60 godina, i pomogao da se Evropa transformiše u svetionik demokratije i prosperiteta.
''Ta dostignuća podržana su bezbednosnim institucijama, pre svega sa NATO i OEBS (organizacija za evropsku bezdenost i saradnju)... Ali sada je od vitalnog značaja da se pitamo kako te institucije, koje su nas tako dobro služile, treba prilagoditi izazovima i mogućnostima ''nove ere'', dodao je Bajden.
Bajden je naveo da, kao prvo, treba da se proširi recipročna transparentnost u vezi sa vojnim snagama, uključujući konvencionalne i nuklearne snage, i druge defanzivne snage u Evropi, uključujući raketnu odbranu.
''Nadamo se da ćemo to da radimo sa Rusijom'', istakao je potpredsednik SAD.
''Izaći ćemo sa predlozima za poboljšanje vojne transparentnosti kroz razne korake, uključujući pojačanu razmenu vojnih podataka i poseta", dodao je on.
''Drugo, ispitaćemo recipročna ograničenja koja se odnose na veličinu I razmeštaj konvencionalnih snaga. .. Treba, takođe, da naše vojske udaljimo od zasnivanja obuke na scenarijima koji malo podsećaju na stvarnost, i da zajedno radimo na planu za realne pretnje, posebno one koje dolaze van Evrope'', napomenuo je Bajden.
Kao treće, potpredsednik SAD se založio da više pažnje i sredstava posveti ''odvraćanju I borbi protiv bezbednosnih pretnji koje dolaze van Evrope''.
''Kontinent se suočava sa novim i pogubnim pretnjama: širenje oružja za masovno uništenje među odmetničckim režimima, uz pristup tehnologiji balističkih raketa, pretnja terorističkim napadima iz pograničnih regiona Avganistana I Pakistana, mogućnost da organizovani kriminal i drugi akteri pokrenu sajber-napad, kao I značajni izazovi energetske bezbednosti''.
Bajden se, dalje založio za efikasniji mehannizam sprečavanja sukoba, da bi krize bile rešene pre nego što izbiju.
''Na kraju, moramo potvrditi da je bezbednost Evrope nedeljiva, potvrditi značaj teritorijalnog integriteta za sve države u Evropi I pravo država da izaberu svoju bezbednosnu alijansu. Održiva bezbednost u Evropi zahteva mir I stabilnost za sve u Evropi'', naveo je potpredsednik SAD.
Bajden je dodao da se SAD zalažu za otvorenu i sve više ujedinjenu Evropu, u kojoj bi sve zemlje, uključujući Rusiju, igrale svoju punu ulogu.
''Pretnje silom i upotreba sile nemaju mesta u odnosima među evropskim silama. Niti mogu velike države da stave veto na odluke malih'', kaže Bajden.
''I što je najvažnije, ne možemo dozvoliti ponovno stvaranje sfera uticaja u Evropi'', poručio je potpredsednik SAD.
Bajden je ocenio da ima još puno da se uradi na putu do istinski demokratske, bezbedne, mirne I prosperitetne Evrope,ali da sa navedenim principima, "možemo oživeti i garantovati evropsku bezbednost u ''novoj eri''.