Niko ne pita koliko će Moskvu da košta veto
Rusija je odbacila šest verzija britanske rezolucije u UN, a neki se i dalje pitaju koliko će to da košta Srbiju, dok malo kome pada na pamet da bi upravo Rusija mogla ima probleme zbog svog čvrstog stava - navode ruski mediji.
Bilo bi fer da se zapitaju koliko će pragmatičnu Rusiju da košta veto kojim je oslobodila srpski narod optužbe za genocid. Jer, da parafraziramo: "nema besplatnog sira", navodi u komentaru agencija "Sputnjik".
Pročitajte još:
* "Rusija je podržala srpski narod, a ne Vučića"
Moskva će morati da plati neku cenu zato što je pred celim svetom obrukala pisca rezolucije, koji ni iz šestog puta nije uspeo da pogodi cilj.
Već prvom prilikom, Velika Britanija i oni koji su je podržavali u ovom slučaju mogu da blokiraju bilo koji ruski predlog...
A ta prva prilika može za Rusiju biti veoma važna, jer se upravo sada bori za poštovanje minskih sporazuma i obezbeđivanje mira u Ukrajini.
Tu je i situacija u Iranu, a da se i ne govori o ukidanju sankcija koje su Moskvi nametnute s ciljem da je izoluju od celog sveta.
U ovom trenutku, kada Zapad traži i koristi svaku priliku da Rusiju proglasi zemljom sa kojom se ne može sarađivati, poslednje što Moskvi treba jeste da zaoštrava odnose sa Velikom Britanijom, ili sa bilo kojom zemljom "velike petorke" - navodi se u komentaru.
Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov džentlmenski je pružio šansu britanskom kolegi da prilagodi sopstveni prijedlog ruskom i da izađu na sednicu Saveta bezbednosti sa zajedničkim predlogom o osudi svih zločina na tlu bivše Jugoslavije, bez reči "genocid".
Ali, britanski šef diplomatije pokazuje krajnji diletantizam pišući, brišući i trgujući terminima, pa i nudeći u kuloarima rešenje tipa: "Ako ubacimo u rezoluciju i stradanje Srba i Hrvata, hoće li tako moći da prođe?".
A sve to je rađeno u nameri da se otvori put za reviziju Dejtona, kao i za disciplinovanje Republike Srpske - stoji u komentaru "Sputnjika".