Grčka Kremlju prodaje tajne NATO
Evropska unija i NATO zabrinuti su zbog mogućeg izlaska Grčke iz evrozone i zbližavanja s Rusijom, a Atinu već sumnjiče da predaje tajne informacije zapadne alijanse Kremlju.
Zapadni mediji navode svoje izvore na visokim položajima u NATO, koji kažu da je odavno primećeno kako se ruske obaveštajna službe osećaju komotno u Atini od dolaska Aleksisa Ciprasa na vlast. Oni navode da Grčka kao članica ima pristup tajnim informacijama NATO i da ih deli sa Kremljem.
- Narasle su sumnje da Atina ulazi u orbitu Moskve. Grcima NATO služi samo da bi predali tajne dokumente Kremlju. Reč je uglavnom o informacijama obaveštajnog karaktera - kaže izvor "Dejli bista" iz komande NATO.
Centralni igrač - Putin
Bivši agent CIA , koji je stekao značajno iskustvo u Grčkoj, izjavio je da su se vratila vremena kada je nepoverenje Vašingtona i Atine bilo ogromno. On zaključuje da se sada razlika sastoji samo u tome što je u centru igre Putin.
On objašnjava da je NATO nedavno izveo čistku ruskih činovnika koji su se zvanično bavili koordinacijom saradnje sa EU i NATO, a u stvari su bili špijuni. Sada u NATO smatraju da Rusi nadoknađuju taj gubitak preko Grčke. Isti izvor smatra da je u odnosima Atine i Moskve "nastupilo nešto veće i značajnije od zajedničke pravoslavne vere potkrepljene maglovitim odama davno počivšoj Vizantiji."
Zaključuje se i da je značajno učešće ruske "razvedke" (SVR, odnosno Spoljna obaveštajna služba) u aktuelnim događajima oko Grčke. Špijuni SVR i u vreme Hladnog rata radili su u Grčkoj bez straha da će biti pohvatani, sa slobodom koju nisu imali ni u jednoj zemlji NATO. Sovjetski špijuni duboko su prodrli u grčku politiku i društvo.
U eri predsednika Vladimira Putina tajne veze su obnovljene. Funkcioneri zapadnih obaveštajnih službi sada navode da se od dolaska Sirize na vlast već veliki kontingent ruskih špijuna značajno uvećao, a obično je reč o diplomatama i privrednicima.
- Prvi povod za sumnje u Briselu i Vašingtonu bili su učestali "prijateljski" susreti grčkih funkcionera i agenata SVR i GRU (ruske vojne obaveštajne službe). Analitički obaveštajni dokumenti koji iz Atine izgledaju kao da ih je pisala SVR, a po svoj prilici i jeste - rekao je izvor iz NATO.
PRODOR U INDUSTRIJU, ENERGETIKU, MEDIJE, VOJSKU I TURIZAM: Poplava ruskih agenata
Zapad je otvoreno zabrinut zbog povećane aktivnosti ruskih obaveštajnih službi. Slovačka bezbednosna agencija objavila je prošle nedelje "o pokušaju obaveštajnog prodora u vrh vlasti te zemlje". Takođe se navodi da je povećan uticaj na javno mnjenje, i aktivnost u ekonomskoj, naučnoj i vojnoj sferi uz industrijsku špijunažu. Prethodno je saopšteno o hapšenju poljskog državljanina ruske nacionalnosti zbog špijunaže za GRU.
Poljaci su izneli gotovo identičan izveštaj, a uhapsili su čoveka koji je "špijunirao projekat, potreban da bi se smanjila zavisnost od ruskog gasa". Poljaci su potom proterali nekoliko ruskih diplomata, a odgovoreno im je istom merom. Proterivanja diplomata bilo je i na relaciji Berlin - Moskva, a isti slučaj ponovio se i u odnosima s Kanadom.
Vilijem Jang, glavni analitičar švedske agencije u godišnjem izveštaju naveo je da u Zapadnoj Evropi dejstvuje "nekoliko stotina hiljada spoljnih saradnika ruske obaveštajne mreže".
- Među njima su i naši agenti koje su podmitili, ali pre svega je reč o ljudima u konsalting kompanijama, medijima i turističkim agencijama - rekao je Jang.
Na ruku toj tvrdnji ide izveštaj češke službe da "ruska i kineska ambasada vrbuju špijune, a da kolo vode diplomate-špijuni čiji je broj prekomerno visok".
Pročitajte još:
* Putin zvao direktorku MMF-a zbog Grčke
* Kad Putin pozove, Cipras prekida sastanak: "Uz vas smo!"