Obama više ne broji republikance
Mada su predsednički izbori u SAD zakazani tek za jesen iduće godine, već ovih dana uveliko pljušte nominacije mogućih kandidata u dve vodeće stranke u SAD. Taj talas političara "zagledanih" u prozore Bele kuće, rešenih da se dokopaju najpoželjnijeg radnog mesta u Americi, raste kao cunami.
Da je rano započeta trka dostigla neviđene razmere, svedoči i aktuelni stanar tog zdanja Barak Obama, koji je medijima poverio da ga "zabavlja to što je potpuno izgubio uvid u broj nominacija iz redova Republikanske stranke".
Pročitajte još:
* "Socijalistički senator" izazvao Hilari Klinton
Na toj listi se pre nekoliko dana našlo i 15. ime, Skota Vokera, guvernera savezne države Viskonsin. Reč je o desničaru, konzervativcu koji će podršku tražiti u tom krugu pristalica republikanaca.
Nije bez draži i uzbuđenja ni istovetna trka među Obaminim demokratama. U ovom času je najzanimljivije sučeljavanje između Hilari Klinton i Bernarda Bernija Sandersa.
Klintonova kao bivša prva dama, senator, pa šef američke diplomatije, neće lako izaći sa prvim "socijalističkim senatorom" u istoriji SAD, Sandersom (73) koji u anketama, po podršci birača, zaostaje za njom svega osam procenata.
Među muškom populacijom, ovaj prvi nezavisni kongresmen od 1950. godine naovamo, popularniji je od Klintonove koja inače važi (ili bar njen izborni štab nameće takav stav javnom mnjenju) za najizglednijeg kandidata iz redova Demokratske partije.
Veliki američki mediji pri tom upadljivo ignorišu Bernija Sandersa, što ne čudi s obzirom na njegove političke stavove, ali i već spominjani pritisak iz konkurentskog štaba dinastije Klinton.
Vremešni Berni je tokom svog višedecenijskog bavljenja politikom dosledno i otvoreno zastupao poziciju progresivnog demokratskog socijaliste koji se bori za radnike, etničke i seksualne manjine. Usprotivio se američkim intervencijama i ratnim kampanjama po svetu, napadao je vojno-industrijski kompleks, ali i zakone donete posle atentata iz 2001. godina kojima je smanjen nivo ljudskih sloboda u SAD. Zalaže se zdušno za pravedniju raspodelu i smanjivanje jaza između bogatih i siromašnih Amerikanaca, ističući da "99 odsto svih prihoda danas ide u džepove jednog procenta stanovništva".
Crnci se premišljaju
Mada je Sandersa zdušno podržao popularni tamnoputi profesor Kornel Vest, među običnim Afroamerikancima još nije uspeo da zadobije sigurne glasače. Vest je inače Obamu opisao kao "ratnog zločinca, tamnoputog Rokfelerovog republikanca, crnu maskotu oligarha sa Vol strita i predsednika koji ubija dronovima".