SAD i Kina srljaju u sukob
Sjedinjene Američke Države pozvale su u subotu Kinu na "trenutni i trajan" prekid gradnje na ostrvima u Južnokineskom moru, ocenivši da to nije u skladu s međunarodnim pravilima.
- Želimo mirno rešenje svih sporenja. U tom cilju treba trenutno i trajno zaustaviti radove svih onih koji "polažu pravo" na suverenitet oko ostrvca Spratli - izjavio je američki ministar odbrane Ešton Karter tokom bezbednosne konferencije u Singapuru.
- Usprotivićemo se takođe bilo kakvoj dodatnoj militarizaciji te zone - kazao je Karter istakavši da će američki vojnici nastaviti da ulaze u područje koje je nazvao "međunarodnim vodama" u Južnokineskom moru.
Naoružajte Vijetnam
Američki senator Džon Mekejn izjavio je da zbog pojačanih tenzija na Južnokineskom moru SAD mora da Vijetnam snabde oružjem. Mekejn je rekao da je neophodno povući zabranu snabdevanja Vijetnama oružjem, kako bi ta zemlja mogla da se brani u slučaju eventualnog sukoba sa Kinom.
Spratli, arhipelag od 100 ostrva, predmet su spora više zemalja koje na njega polažu pravo, među njima Filipina, Malezije, Vijetnama i Kine, a tenzije u Južnokineskom moru pojačane su zadnjih meseci oko kineske gradnje veštačkih ostrva i lučke infrastrukture u njenom pokušaju da potvrdi nagađanja o potencijalno energijom bogatim vodama oko arhipelaga.
Japanski ministar odbrane Gen Nakatani takođe je ocenio da projekti gradnje u tom području rizikuju da dođe do nereda u regiji, pozvavši sve nacije, uključujući Kinu, na odgovorno ponašanje.
- Ostavimo li bilo kakvu bespravnu situaciju bez odgovora, red će se brzo pretvoriti u nered i doći će do urušavanja mira i stabilnosti - kazao je japanski ministar u Singapuru.
On je predložio mere za unapređenje bezbednosti u regiji na moru i u vazduhu, koje uključuju i neprekidan nadzor vazdušnog prostora koji bi provodile članice Saveza zemalja jugoistočne Azije (ASEAN). Ni Japan niti SAD nemaju teritorijalne pretenzije u Južnokineskom moru. Ipak, tenzije su ogromne.
Pre tri godine SAD su u svojoj vojnoj doktrini predvidele da je novi epicentar odmeravanja snaga u svetu upravo Daleki istok, te se jača i američko vojno prisustvo. U tu svrhu SAD su u dogovoru s Australijom stacionirali deo snaga za brzo reagovanje na njenoj teritoriji. SAD su obećale da će slati vojne avione i brodove u sporne delove Južnog kineskog mora i pozvale su na hitnu obustavu polaganja prava Pekinga u napetom regionu.
Pročitajte još:
* Peking se žalio: Amerikanci uhode Kineze
* SAD obećale vojne avione i brodove radi "mirnog" rešavanja spora