Moldaviju guraju u rat s Rusijom
Vlasti Moldavije pošle su za primerom Kijeva i ograničile ulaz ruskih vojnika u Pridnjestrovlje. Time se ruski mirovni kontingent našao u gotovo potpunoj opsadi na teritoriji koja se 1992. otcepila od Moldavije i ostala pritešnjena između te bivše sovjetske republike i Ukrajine, a analitičari ukazuju da će Moskva morati da ih deblokira pre ili kasnije.
Ukrajina je prošle nedelje poništila sve ugovore o vojnoj saradnji s Rusijom uključujući i tranzit ruskih vojnika kojima je sada ostala mogućnost da stignu do Pridnjestrovlja samo vazdušnim putem. I na toj maršruti pojavili su se problemi, budući da je od oktobra prošle godine iz Moldavije deportovano oko 100 ruskih vojnika i starešina.
Moldavski MUP izgovorio se situacijom u Ukrajini. Međutim, Kišinjev ne priznaje za mirotvorce takozvanu Ograničenu grupu ruske vojske (OGRV), a reč je o oko 100 od 412 vojnika i starešina iz mirovnog kontingenta u Pridnjestrovlju. Taj višak čuva ogromna sovjetska prigranična skladišta municije u selu Kolbasna.
Pročitajte još:
* Keri došao u Rusiju da Putinu jasno stavi do znanja američke stavove
* "I Amerika priznala da Kijev ne poštuje sporazum iz Minska"
OGRV i mirovni bataljon kompletirani su i pridnjestrovskim Rusima. Oko 160.000 ljudi u Pridnjestrovlju ima rusko državljanstvo, što dodatno onemogućava Kišinjev da se upusti u ratnu avanturu, kako se sve ne bi završilo kao kada su Gruzijci 2008. ubijali ruske građane u Južnoj Osetiji, što ih je koštalo izgubljenog rata.
Pošto Amerika nije uspela da uvuče Rusiju u otvoreni rat u Ukrajini, analitičari smatraju da to sada pokušavaju preko Pridnjestrovlja upravo po gruzijskom scenariju pri čemu bi Moldavija postala nova žrtva.
Neimenovani izvor rekao je da raspolaže podacima o postojanju plana za zauzimanje Pridnjestrovlja. Sagovornik uglednih moskovskih "Nezavisnih novina" tvrdi da su Amerikanci već razradili scenario po kom bi rumunski i moldavski specijalci zauzeli magacine s oružjem koje čuvaju ruski vojnici. Istovremeno bi sproveli masovne provokacije s ubistvima civila kako bi diskreditovali ruske mirotvorce.
Do tada će već biti pripremljen moldavsko-rumunski mirovni bataljon kao zamena za ruske plave šlemove. To bi moglo napokon da ostvari planove Vašingtona da raspali rat pošto bi Kremlju ostalo samo da vojno interveniše preko ukrajinske teritorije ili da ojača Armiju Novorosije kako bi se ruskojezična teritorija povezala duž obale Crnog mora od rusko-ukrajinske granice i Harkova do Odese.
Prema rečima izvora "Nezavisnih novina", Ministarstvo odbrane Rusije priprema se za najnepovoljnije scenarije.
Pretnja raketama
Pridnjestrovlje je izolovano naročito sa ukrajinske strane granice gde je Kijev prošle godine iskopao rovove opasane bodljikavom žicom. Ukrajinci su tu rasporedili i krupne jedinice koje nisu prebacili na front ni kada su trpeli najteže poraze od Armije Novorosije. Prošle nedelje na crnomorsku obalu prebacili su bateriju raketnih sistema S-300, što se smatra demonstrativnim ugrožavanjem ruskog vazdušnog puta ka Pridnjestrovlju.
Propast ideje EU
Jedan od mogućih uzroka širenja ukrajinskog građanskog rata jeste i činjenica da su poslednja istraživanja pokazala da 32 odsto Moldavaca želi u EU, a 50 u Evroazijsku uniju. To dovodi u opasnost prozapadne vlasti u Kišinjevu koje za šest godina učešća u programu EU Istočno partnerstvo nisu dobile ništa zauzvrat. U tom periodu korupcija je uvećana do neslućenih razmera, a tajkuni su potpuno preuzeli kontrolu nad vlašću i bednom državom.
- Kremlj ne mora ništa da čini. Njima je dovoljno da čekaju, evropska ideja u Moldaviji diskreditovala je samu sebe - kaže Jan Feljdman, funkcioner vlasti u Kišinjevu.