Neosvojive: Na ove zemlje je najteže izvršiti invaziju
Britanski "Indipendent" je sa sajta "Kvora", koji služi kao servis za pitanja i odgovore, preneo stavove autora tog sajta o tome koje su to tri države sveta najteže za osvajanje.
A evo i odogovora:
Autor Vensan Matai: Švajcarska
To što je okružena planinskim vencima pomoglo je Švajcarskoj da dugo odoleva invazijama. U 19. veku usvojen je odmbrambeni plan za korišćenje Alpa kao blokade protiv osvajača. Ovaj plan je omogućio gradnju utvrđenja u alpskom regionu i nastavio se i posle Drugog svetskog rata kada je opasnost od Sovjetske invezije bila velika.
Švajcarska vojska je žicom povezala cele planine i instrastrukturu poput puteva i mostova kako bih digla u vazduh u slučaju invezije kao bi osvajačima otežala ulaz u zemlju. Pored toga, mnogi tuneli, bunkeri i tvrđave su izgrađeni unutar planina i u stanju su da prime kompletnu domaću vojnu diviziju.
Iako Švajcarska ima oko 150.000 ljudi u aktivnoj vojnoj službi, u slučaju invezije na raspolaganje može da se stavi skoro četiri miliona građana uz još tri miliona spremnih za službu.
Autor Mark Binfild: Novi Zeland
Najbliža kopnena masa mu je na oko 1.600.000 kilometara udaljenosti Australija, koja i sama nije blizu Azije ili bilo čega drugog. Dakle, muka bi bila dopremiti tu trupe i sve ostalo. Australija je dobar kandidat iz sličnog razloga, manje je izolovana, ali ima veću kopnenu masu i suroviju klimu. Početi invaziju na Australiju bilo bi lakše, ali bi bilo teže završiti je.
Prvo mesto što se tiče nepristupačnosti nacija ide Islandu. Ne samo da je nasred severnog Atlantika, već uz to ni nema neke veće luke. Pored toga, pejzaž Islanda ispunjen je planinama, poljima pokrivenim lavom i glečerima.
Autor Igor Šemjakin: Rusija
Kao što je istorija dokazala, najteža za osvajanje je Rusija. Sama veličina njene teritorije učinila bi invaziju teškom - pomislite samo na svu logistiku koja bi bila potrebna.
Uz to, klima joj varira od velikih vrućina tokom leta do pravog smrzavanja tokom zime uz periode ogromnih padavina između. I ne zaboravite pejzaž koji uključuje planine, prostrane šume, ogromne močvare i puno reka.
A, pored svega toga, tu su i Rusi koji su ratovali i vodili gerilske borbe hiljadama godina. Nijedna vojska nije dovoljno velika da celu rusku teritoriju drži pod kontrolom.