Amerika opet gura u rat
Ukrajinska skupština usvojila je rezoluciju o "Otporu ruskoj vojnoj agresiji i prevazilaženju njenih posledica". Zamenik predsednika skupštine Oksana Sirojed predstavila je dokument i navela da je u njemu navodena hronologija konflikta i "određen datum početka "rusko-ukrajinskog rata".
Ukrajinski poslanici traže od Rusije da hitno oslobode vojne zarobljenike i taoce, povuku svoje oružane snage sa teritorije Ukrajine i omoguće potpuno obnavljanje kontrole Kijeva nad državnom granicom.
Takođe traže da se Oebsu obezbedi kontrola na rusko-ukrajinskoj granici. Kijev zahteva od Moskve i da odmah vrati aneksiranu teritoriju Krima, da odmah obustave kretanje humanitarnih konvoja preko državne granice Ukrajine, da dalje od granice povuče vojsku...
Ukrajinska skupština pozvala je "međunarodnu zajednicu" da ukoliko Kremlj ne ispuni uslove pooštri sankcije Rusiji i ubrza i poveća finansijsku i vojnu pomoć Kijevu.
Ultimatum skupštine u Kijevu usledio je tri dana nakon što je na poligon u Lavovu stiglo 300 američkih instruktora koji će obučavati oko 900 ukrajinskih podoficira, oficira, izviđača, diverzanata...
Pročitajte još:
* "Povratak Krima Rusiji - trijumf istorijske pravde"
* Porošenko dočekao američke "Hamere"
* Kongres traži oružje za Ukrajinu
Predsednik Narodne skupštine DNR Denis Pušilin izjavio je da dolazak Amerikanaca ukazuje da se Kijev priprema za obnavljanje rata.
- To je veoma ozbiljan signal. Kijev u poslednje vreme privlači ka liniji razdvajanja ratnu tehniku i vojsku, a pojavio se i vojni ataše SAD - rekao je Pušilin.
Bitka za ugalj
Režim u Kijevu je i pod velikim pritiskom zbog nedostatka energenata što pogoršava katastrofalnu ekonomsku situaciju. Tako je u pod kontrolom Novorosije 55 od 90 rudnika uglja na Donbasu. Među njima su svi rudnici antracita, neophodnog za rad metalurgije koja je u rukama tajkuna. Oni su prinuđeni da ga ilegalno kupuju od Novorosije i finansiraju njenu armiju.
U Donjecku je reagovao i zamenik ministra odbrane Eduard Basurin. On je rekao da snage kijevske hunte od dolaska američkih instruktora znatno češće narušavaju primirje i granatiraju naseljena mesta.
Tako su Amerikanci stigli u petak, a već u nedelju zabeleženo je 26 granatiranja naseljenih mesta, a u ponedeljak već oko 70. Pod udarom ukrajinske artiljerije naški su se kvartovi i naselja donjecka Spartak, Lozovoje, Pantelejmonovka, a takođe i aerodrom gde su prošle godine mesecima vođene ogorčene borbe uz velike gubitke. Stanovnici svedoče da su kod aerodroma dejstvovali višecevni bacači raketa. Granatirana je i Gorlovka, grad koji je oko rata imao oko 300.000 duša.
- Deca su pobegla u podrum. Granaturaju naslepo, pada po tri do četiri projektila u razne delove grada. U Gorlovki je primirje završeno. Grunulo je u susednu kuću, sve se trese, zidovi i plafoni - napisao je žitelj Gorlovke na društvenoj mreži, a njegovi susedi iskusno su ocenili da je reč o samohotkama kalibra 152 milimetra.
U to vreme stigla je i vest da se u Donjeckom naselju Peski vode pešadijske borbe. Takođe je u Širokinu, kod Marijupolja ukrajinska vojska ispalila oko 400 projektila.