Obama odgovoran za ratne zločine?
Gotovo sve akcije bespilotnih letelica koje američka vojska koristi širom sveta za ciljana ubistva izvode se preko instalacija u bazi Ramštajn u Nemačkoj, piše portal Intercept.
Pročitajte još:
* VIDEO: Novo zastrašujuće oružje američke vojske
Anonimni izvor tvrdi da kompletna komunikacija, kao i prenos video-snimaka pre i posle akcije, idu kroz ovu bazu, kao i da je, u slučaju da u ovome sudeluju i nemački državljani, moguće da se oni izlažu opasnosti da budu pravno gonjeni. Da li nemačke vlasti imaju podatke o tome šta se u bazi dešava nejasno je jer se ona vodi kao "eksteritorija".
Vojni stručnjak Armin Krišnan izjavio je za portal Nemačke ekonomske vesti da su napadi izvedeni uz pomoć dronova nelegalni i protivni međunarodnom pravu.
- Amerika sebe smatra za jedinu preostalu velesilu i uzima sebi za pravo da čini ono što je drugima zabranjeno. Nedavno je Hilari Klinton u "Vašington postu" izjavila da SAD imaju pravo da napadaju teroriste širom sveta, čak i ako državi na čijoj se teritoriji to dešava to nije pravo. Na primer, akcije koje izvode u Pakistanu bi bile dovoljne da im ta zemlja formalno objavi rat, mada je naravno jasno da Pakistan to nije u stanju. Ukoliko, međutim, SAD nastave sa tom praksom, ne može se isključiti da bi to moglo da dovede do nekontrolisane eskalacije, upozorava ovaj stručnjak.
- Ukoliko pri takvim napadima ginu i civili, radi se o ratnom zločinu. Javnost, međutim, vrlo retko sazna nešto o ovim događajima - napominje on.
Ženevska konvencija štiti civile i Amerika je dužna da je se pridržava. Konvencija predviđa da u slučaju ratnih sukoba može doći do "kolateralne štete" i zahteva od zaraćenih strana da civilne žrtve "izbegava koliko je to moguće". U praksi, međutim, postoji pravni problem da se napadi dronovima dešavaju u neutralnim zemljama, kao što su Pakistan, Jemen ili Somalija, koje uopšte zvanično nisu strane u sukobu.
Zato mnogi stručnjaci za međunarodno pravo, među njima i oni sa američkog Stanford univerziteta, smatraju da su napadi bespilotnim letelicama zapravo zločin protiv međunarodnog prava. U tom kontekstu, predsednik Obama koji daje formalna odobrenja za ove napade, mogao bi da odgovara pred Međunarodnim sudom u Hagu.
To se, naravno, neće desiti, ali postoji veliki broj privatnih tužbi protiv CIA i američke vlade koje su pokrenuli rođaci ubijenih civila. Za sada nijedna nije imala uspeha. Formalni razlog je to što program bespilotnih letelica CIA oficijelno ne postoji, pa je tako nemoguće utvrditi da li je napad u kome su civili stradali u suprotnosti sa međunarodnim pravom.
- Može se reći da žrtve ovih napada i njihove familije nemaju nikakvih prava, i tako će ostati sve dok se na ovom polju nešto iz osnova ne promeni - zaključuje Krišnan.
Knjiga rasprodata
Armin Krišnan je gostujući profesor za studije bezbednosti i nacionalnu bezbednost na Univerzitetu Teksas, u El Pasu. U svojoj knjizi "Ciljana ubistva: budućnost rata" piše o pravnoj praznini koja omogućava da se ovakvi zločini praktično nekažnjeno odvijaju širom sveta. Knjiga je u Nemačkoj rasprodata i može da se nabavi samo preko onlajn-knjižara.