Zašto muškarci ne vole Merkelovu?
Nemačka kancelarka Angela Merkel sa svojim demohrišćanima bi, kada bi u nedelju bili izbori i kada bi se, ne daj Bože, muškarcima moglo oduzeti pravo glasa ili kada bi oni morali da ostanu kod kuće, dobila apsolutnu većinu, pokazala je anketa Instituta za istraživanja javnog mnjenja "Forsa".
- Kada bi Bundestag birale samo žene, onda bi demohrišćani mogli da vladaju apsolutnom većinom - rekao je danas šef "Forse" Manfred Gilner, ukazujući da je to jedan relativno novi fenomen.
Pročitajte još:
* 15 godina Gvozdene Lejdi: Šta je sve uradila i ostala na nogama?
- To, da bi žene danas glasale do osam odsto drugačije od muškaraca je jedan relativno novi fenomen - kaže Gilner i podseća da su ranije žene glasale slično, kao i njihovi muževi.
Da se žene pitaju, na takvim fiktivnim izborima Bundestag bi imao četiri partije - demohrišćane sa 46 odsto glasova, socijaldemokrate sa 24 odsto glasova, Zeleni bi imali 12 odsto i partija Levica sedam odsto glasova, pokazuje anketa.
Žene bi "Alternativi za Nemačku" (AfD) dale svega dva glasa, a liberalima tri, tako da bi te dve partije morale i dalje da ostanu vanparlamentarne.
Kada je reč o "AfD", koja je u martu 2013. godine imala oko 4 500 hiljade članove, a sada više od 20.000 i koja je lane na evropskim i par pokrajinskih izbora zabeležila veliki uspeh, ona, prema analitičarima, prikuplja glasove, pre svega, na temi Evropa i useljenici.
Ovoj partiji koja se, između ostalog, zalaže za ukidanje evra i povratak nemačke marke, prebacuje se opasna igra sa nostalgijom, "pecanje" u desnim vodama, populizam, želja da zaradi političke poene na pogrešnim temama, apokaliptički scenariji po imovinu i štedne uloge Nemaca....
Muškarci sa izglancanim cipelama i svilenim maramama u reveru dobrih odela, uglavnom, čine ovu partiju, univerziteskog profesora ekonomije Bernda Lukea kojoj bi žene dale svega dva odsto glasova, a kada bi glasali i muškarci, "AfD" bi dobila pet odsto i ušla u Bundestag.
Ukoliko bi u nedelju bili savezni izbori i muškarci ne bi morali da ostanu u kućama, već bi "smeli" da glasaju, onda bi u nemačkom Bundestagu demohrišćani imali 42 odsto glasova, socijaldemokrate 24 odsto glasova, liberali i "AfD" po pet odsto, zeleni 10 odsto i levičari osam odsto glasova, pokazuje anketa.
Kada je reč o tome kome Nemci i Nemice najviše veruju da je sposoban da rešava probleme i ima najbolju političku kompetenciju - tu su demohrišćani Merkelove apsolutno na prvom mestu sa 36 odsto glasova.
Socijaldemokratama veruje samo deset odsto, a skoro polovina građana Nemačke, 47 odsto njih, ne veruje u kompetencije ni jedne partije.