Bolest pluća ubija Kineze
Kod preko 10.000 kineskih radnika se svake godine dijagnozira smrtonosna bolest pluća, pneumokonioza, kao posledica udisanja prašine pri brušenju dragog kamenja i rada u rudnicima i kamenolomima, ali samo manji broj njih dobija kompenzaciju.
U kineskoj organizaciji za zaštitu prava ranika CLB ističu da neki oboleli prime samo manje sume, kojima pokrivaju medicinske troškove tokom nekoliko godina, ali mnoge žrtve ove neizlečive bolesti ne dobiju ništa, preneo je Rojters.
Prema podacima CLB, pneumokonioza je, sa udelom od 90 odsto, najučestalija bolest u Kini stečena na radnom mestu, pa ipak mnogi obeleli ne mogu čak da dobiju ni zvaničnu dijagnozu.
U izveštaju, koji se zalaže za unapređenje bezbednosti na radnom mestu, se naglašava kako su u naročito nepovoljnom položaju radnici migranti, od kojih mnogi već napuste posao na kojem su oboleli i vrate se kući pre nego što se ispolje klinički simptomi bolesti.
Takvi radnici su izloženi ogromnim naporima da bi im bolest bila dijanozirana i da bi dobili obeštećenje. Njihovu situaciju otežava to što su uglavnom slabog obrazovanja i nesvesni opasnosti dugog izlaganja udisanju industrijske prašine.
Kinesaka vlada poslednjih godina postaje svesna ovog problema i zahteva od velikih kompanija da obolelima daju kompenzaciju, međutim, borci za prava radnika ističu da to nije donelo boljitak, jer se dobar deo poslova koji nose rizik obolevanja od pneumokonioze prepušta podugovaračima bez licence, pa oboleli ne mogu da traže kompenzaciju.