"Rat u Ukrajini se neće rešiti oružjem"
"Rusija i Slovačka dele stav da ukrajinska kriza ne može da bude rešena vojnim sredstvima", izjavio je danas šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
On je nakon sastanka u Bratislavi sa svojim slovačkim kolegom Miroslavom Lajčakom rekao da je neophodno puno poštovanje ugovora iz Minska.
- Uveren sam, mi delimo stavove u onome što je povezano sa neophodnošću punog poštovanja sporazuma iz Minska od 12. februara, uključujući rešenje najključnijih humanitarnih problema, prekid ekonomske blokade Narodnih republika Donjecka i Luganska i organizaciju ustavne reforme, rekao je Lavrov, koji u Bratislavi boravi na obeležavanju 70. godišnjice oslobođenja glavnog grada Slovačke, preneo je Tas.
Rusija snosi veliki deo odgovornosti za stabilizaciju situacije na jugoistoku Ukrajine, rekao je novinarima slovački predsednik Andrej Kiska, komentarišući svoj kratak susret sa Lavrovom.
- Rusija treba da bude odgovorna za implementaciju mirovnog procesa u toj oblasti Ukrajine, rekao je Kiska i dodao da se nada da će "zvuk biti zamenjen dijalogom, i da će sve strane poštovati postignute sporazume".
- Rusko rukovodstvo nema samo priliku, već snosi veliki deo odgovornosti za uspeh tog procesa, kazao je Kiska.
Predsednik Slovačke odlučio je da bez prisustva šefa ruske diplomatije položi venac na spomenik sovjetskim vojnicima, koji su oslobodili Bratislavu pre 70 godina, navela je ruska agencija.
Oko 300 veterana i aktivista, koji su tu čekali Lavrova, izviždali su predsednika.
Lavrov je na konferenciji za novinare, istakao da je cilj da primirje postignuto u februaru u Minsku, potraje neograničeno, iako je bilo nekih kršenja, preneo je Rojters.
Strane uključene u konflikt u Ukrajini, kao i Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), razgovaraju o tome šta može biti urađeno, a što nije obuhvaćeno sporazumom iz Minska, rekao je Lavrov i dodao da postoji mogućnost povlačenja naoružanja kalibra ispod 100mm sa linije fronta, čime bi se ojačalo poverenje u prekid vatre.
Lavrov je, takođe, kritikovao zakon o statusu istočne Ukrajine, usvojen u martu u ukrajinskom parlamentu, navodeći da je on u suprotnosti sa sporazumom iz Minska.
Zakonom je istoku Ukrajine ponudjen izvestan stepen samouprave, ali bi on stupio na snagu tek posle izbora na istočnim teritorijama, što je naišlo na kritike Rusije.