Okončana drama u Istanbulu: Napadači ubijeni, tužilac preminuo
Drama u zgradi suda u Istanbulu, gde su pripadnici zabranjene radikalne levičarske grupe zarobili tužioca Mehmeta Selima Kiraza, okončana je sinoć posle šest sati neizvesnosti akcijom specijalaca - dva napadača su ubijena, tužilac je spasen, ali je teško ranjen i preminuo je večeras.
- Preminuo je kad je stigao u bolnicu. Dali smo sve od sebe da ga spasemo, rekao je zvaničnik iz bolnice "Florens Najntingejl", prenose agencije.
Smrt tužioca potvrdili su i turski šef diplomatije i premijer.
Pročitajte još:
* Turci u suknjama protiv nasilja nad ženama
Agencije su, pozivajući se na izjave svedoka, prenele da je u zgradi suda u Istanbulu, gde je u jednoj kancelariji na šestom spratu bio zarobljen tužilac Kiraz, odjeknula eksplozija, kao i da se čula pucnjava.
Nekoliko časova ranije, šef istanbulske policije je izjavio da se pregovara sa dvojicom napadača.
Marksistička Revolucionarna narodnooslobodilačka partija-Front (DHKP-C) objavila je fotografiju tužioca sa prislonjenim pištoljem na čelo.
Kiraz istražuje ubistvo 15-godišnjeg Berkina Elvana, koji je preminuo marta prošle godine posle 269 provedenih dana u komi zbog povreda zadobijenih u sukobu s policijom u masovnim protestima početkom leta 2013. godine.
U popodnevnim satima, tačnije 15.36 po lokalnom vremenu, istekao je rok koji su napadači dali tužiocu da saopšti identitet policajaca za koje tvrde da stoje iza ubistva Elvana.
Zahtevali su i javno priznanje preko televizije odgovornih policajaca, kao i oslobađanje ljudi koji su uhapšeni zbog učestvovanja u mitinzima solidarnosti, organizovanim posle smrti tinejdžera.
Novinar "Hurijeta" je pozvao na mobilni telefon Kiraza, a javio mu se nepoznati muškarac koji mu je rekao da "tužilac trenutno nije dostupan". Potom je prekinuo vezu, a čulo se da je neka osoba pored njega uzviknula "policija".
U početku je rad u sudnicama nastavljen, ali sat vremena posle napada televizijske stanice su javile da su bezbednosne snage evakuisale zgradu da bi se "pripremile za pokretanje operacije sa ciljem okončanja krize", navodi list.
U trenutku kada su napadači uleteli u kancelariju tužioca, nekoliko turskih provincija, među kojima i Istanbul, ostali su bez struje.
Turska agencija Dogan je prenela izjavu ministra energetike Tanera Jildiza koji je rekao da "nije ispravno povezivati nestanak struje sa incidentom u sudnici".
Zgrada suda je otvorena 2011. godine, a turska vlada ju je predstavila kao "najveću sudnicu u Evropi".
Teroristička grupa, žena jedan od lidera
Marksistička Revolucionarna narodnooslobodilačka partija-Front postoji od 1978. godine. Odgovorna je za više ubistava i samoubilačkih napada. Turska, SAD i EU je tretiraju kao terorističku grupu, prenela je Raša tudej.
Veruje se da je grupa odgovorna za napade na tursku policiju 2001. godine, a 10. septembra iste godine izvela je samoubilački napad u kom su ubijene tri osobe.
DHKP-C, koju u Turskoj, SAD i EU zvanično smatraju terorističkom organizacijom, osnovana je 1978. godine kao Revolucionarna levica, a naziv je promenila 1994. godine kada je podeljena na dve frakcije.
Grupa ima marksističko-lenjinističku ideologiju, anti-američki i anti-NATO stav i optužuju turski režim da je pod direktnom kontrolom Zapada.
Jedna od njihovih lidera Asuman Akča uhapšena je 2008. godine pod optužbom da je pripremala atentat na predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, koji je tada bio premijer.
Barkin Elvan je besmrtan
Turska policija je pre tri nedelje upotrebila vodene topove i suzavac protiv nekoliko stotina demonstranata koji su se okupili da bi obeležili godišnjicu smrti Berkina Elvana.
Na protestima su se većinom okupili levičari koji su uzvikivali "Berkin Elvan je besmrtan", a sukobili su se s policijom u Istanbulu i Ankari.
Berkin Elvan (15) je devet meseci bio u komi nakon što ga je policija u junu prošle godine pogodila u glavu patronom suzavca tokom protesta na kojima se slučajno zadesio, pošto je izašao da kupi hleb.
Preminuo je 11. marta prošle godine, a njegova smrt je pokrenula talas protesta.