Bosanac krijumčario azilante sa Kosmeta
U policijskoj akciji nekoliko zemalja, među kojima i Austrije, uhapšeno je 46 osoba koje su za novac prebacivali emigrante sa Kosova u Zapadnu Evropu. Kako kaže Franc Lang, direktor Savezne kriminalističke službe Austrije, operacija Limaks sprovedena je u sedam država protiv osoba koje su u poslednjih pet meseci preko Mađarske i Srbije prebacili u Zapadnu Evropu oko 10.000 ilegalaca.
- Od jeseni prošle godine 50.000 građana Kosova krenulo je put Zapadne Evrope. Videli smo da iza toga mora stajati jedna jako efikasna mreža - naglasio je Lang.
Tokom istrage policija je utvrdila da većina krijumčarenja ljudi ide preko austrijske pokrajine Koruška. Mihaela Kolvajs, direktorka policije Koruške, kaže da je prilikom zaustavljanja jednog transporta ilegalaca policija dobila potreban dokaz da je jedna organizovana mreža stajala iza većine krijumčarenja azilanata sa Kosmeta.
Kako saznajemo, u Češkoj je uhapšeno 16 osoba, u Francuskoj 12, u Austriji osam, Mađarskoj četiri, među kojima je bio i vođa bande, na Kosmetu tri, u Slovačkoj dve i u Nemačkoj jedan od glavnoosumnjičenih.
Prilikom pretresa stanova privedenih u Austriji nađena su različita dokumenta i oko 50.000 evra u gotovini. Za glavnog organizatora osumnjičen je državljanin BiH star 53 godine koji je uhapšen u Mađarskoj. On je isključivo mobilnim telefonom komunicirao sa saučesnicima na Kosovu. Za svoje usluge banda je tražila 2.800 evra po osobi ili 7.000 evra za celu porodicu.
Oni su osobama sa Kosova obećavali ogromne zarade u Zapadnoj Evropi, a mnogi od ilegalaca nisu čak bili iz najsiromašnijih slojeva. Neki su prodavali svoja imanja kako bi finansirali put, pa kada su vraćeni na Kosmet, shvatali su da su ostali bez ičega.
Dužnika držali u podrumu
Prema rečima Gevralda Tacgerna, šefa Kancelarije za borbu protiv trgovine ljudima, imigranti su švercerima plaćali u ratama, a kada ne bi mogli da plate ovi kriminalci su pribegavali rigoroznim sredstvima.
- Znamo da je jedna izbeglica sa Kosova dve nedelje bila zatvorena u jednom podrumu u Beču jer nije mogla da plati traženu svotu. Takođe jedna porodica je držana u veoma malom stanu, sve dok nisu platili za dalje putovanje - kaže on.