Zapad u finansijskom ratu protiv ID (1): ISIL je bogata industrija smrti
Londonski nedeljnik "Ekonomist" predviđa u jednoj od najnovijih analiza scenario prema kome Zapad ima sve manje šansi da porazi "brutalne džihadiste Islamske države", kako je to još doskora zamišljala koalicija na čelu sa SAD. Nedeljnik tvrdi da je Islamska država, ili ISIL, kako je još nazivaju, "najbolje finansijski situirana teroristička organizacija" među onim grupama koje se direktno ne finansiraju iz kase pojedinih država.
U oktobru prošle godine, podaci direktno dobijeni iz evidencije CIA kažu da je već tada Islamska država bila "zapanjujuće bogata". Istovremeno, londonske ocene na koje se pozivaju insajderi u Vajtholu gotovo da su sinhrone sa nalazom CIA. Tu se, na primer, navodi fascinantan detalj da Islamska država plaća svoje borce u Iraku 400 dolara mesečno!
Većina analiza britanskih službi o sadašnjem stanju rata Zapada sa džihadistima na Bliskom istoku i Africi susreću se u oceni da bez ogromnog novca Islamska država ne bi mogla da opstane, pogotovo da se širi sadašnjom dinamikom.
Pročitajte još:
* Islamska država planira invaziju na Evropu?
Od marta 2013. Islamska država je osvojila široke prostore u Siriji i Iraku. U junu 2013. već je preuzela kontrolu nad strateški važnim gradom Raka u Siriji, a u junu 2014. osvojila je Mosul, drugi po veličini grad u Iraku.
Nakon osvajanja ovih gradova, zajedno sa okolnim teritorijama na kojima živi više od osam miliona stanovnika, džihadisti su proglasili kalifat koji je praktično izbrisao deo državne granice između Sirije i Iraka. U septembru prošle godine Islamska država je već imala pod oružjem 30.000 boraca, od čega su polovina dobrovoljaci iz drugih država.
Za razliku od drugih sličnih grupa (Al Kaida u Iraku), Islamska država se samofinansira, mada džihadisti pod crnom zastavom primaju donacije, posebno iz zemalja Zaliva. Ali, to je gotovo zanemarljiv deo njihovih prihoda. Najveći deo novca džihadistima dolazi od prodaje nafte sa onih izvorišta u zapadnom Iraku i istočnoj Siriji gde trenutno imaju potpunu vlast.
Američki izvori tvrde da džihadisti iz ovih izvora prihoduju dnevno dva miliona dolara. Kao i druge radikalne islamističke grupe, i Islamska država je već od početka zaključila da jedan značajan deo prihoda mogu da budu i zapadni taoci. Međunarodna organizacija za proučavanje borbe protiv finansiranja terorizma (FATF) navodi da je Islamska držva novi tip terorističke organizacije s posebnim tokovima finansiranja i novčanog manipulisanja.
Bivši američki državni sekretar za odbranu Čak Hejgel nedavno je tvrdio za ID da je "modernizovana i dobro finansirana koliko i bilo koja teroristička grupa koju smo do sada imali. Ovo je tip grupe koja prelazi granice običnog terorizma. Islamska država je neopisivo bogata".
Od talaca 45 miliona dolara
Prema američkim izvorima, džihadisti crpe sredstva od najmanje 500 miliona dolara. Jedan od krupnih izvora finansiranja džihadista jeste iznuđivanje novca za kidnapovane zapadne taoce. Smatra se da je na ovaj način Islamska država do sada iznudila do 45 miliona dolara.